Cios w Putina. Federacja ulubionego sportu Rosjan i Białorusinów też ich zawiesza

Rada IIHF, czyli Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie wydała oświadczenie, w którym poinformowała o zawieszeniu wszystkich rosyjskich i białoruskich zespołów narodowych i klubowych w swoich rozgrywkach aż do odwołania. Światowa federacja odebrała również obu krajom prawa gospodarza zaplanowanych turniejów.

Decyzja została podjęta podczas nadzwyczajnego posiedzenia przedstawicieli IIHF, do którego doszło w poniedziałek. Władze federacji poruszali temat wydarzeń w Ukrainie i przekazały, że "zdecydowanie potępiają użycie siły militarnej", a także "nalegają na użycie środków dyplomatycznych w celu rozwiązania konfliktu".

Zobacz wideo Rosja zawieszona przez FIFA. Co dalej z barażami? [SPORT.PL LIVE #15]

Infantino, Putin Oficjalnie. FIFA i UEFA zawieszają Rosję. Gazprom też znika z pucharów

IIHF zawiesza wszystkie drużyny z Rosji i Białorusi

Rada podjęła decyzję o zawieszeniu wszystkich reprezentacji i klubów Rosji i Białorusi w każdej kategorii wiekowej oraz we wszystkich zawodach i imprezach IIHF do odwołania. Ponadto Rosja straciła prawo organizowania mistrzostw świata juniorów, które miały się odbyć w 2023 roku.

W wyniku tej decyzji białoruska drużyna HK Homel nie zagra w Pucharze Kontynentalnym IIHF 2022 (4-6 marca), męskie reprezentacje obu krajów do lat 18 nie zagrają w mistrzostwach świata U18 (21 kwietnia - 1 maja), seniorskie reprezentacje nie wezmą udziału w mistrzostwach świata w hokeju na lodzie (13-29 maja), rosyjska żeńska drużyna do lat 18 nie zagra na MŚ kobiet U18, męska drużyna U20 nie zagra na MŚ juniorów, a rosyjska reprezentacja kobiet opuści tegoroczne MŚ (26 sierpnia - 4 września).

IIHF chce dbać o bezpieczeństwo zawodników

Decyzja o przeniesieniu wydarzenia została podjęta przede wszystkim z troski o zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich uczestniczących graczy, urzędników i fanów. "Rada IIHF wyraziła również głębokie zaniepokojenie swobodą przemieszczania się zawodników i urzędników do, z i wewnątrz Rosji. Rada IIHF wzięła również pod uwagę złamanie przez rosyjski rząd rozejmu olimpijskiego, który został przyjęty w grudniu 2021 r. jako rezolucja ONZ przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych" - czytamy w oświadczeniu IIHF.

Mecz Polska - Bułgaria w socca ISF pokazała FIFA, jak należy postępować z Rosją. Wyrzuciła mistrzów świata

- IIHF nie jest bytem politycznym i nie może wpływać na decyzje podejmowane w sprawie wojny na Ukrainie. Niemniej jednak mamy obowiązek dbać o wszystkich naszych członków i uczestników i dlatego musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić, że jesteśmy w stanie prowadzić nasze imprezy w bezpiecznym środowisku dla wszystkich drużyn biorących udział w programie Mistrzostw Świata IIHF - powiedział prezes IIHF Luc Tardif.

Zawieszenie przez IIHF jest szczególnie bolesne dla Rosjan i Białorusinów, bo to hokej na lodzie to najpopularniejszy dla nich sport. Zarówno Władimir Putin, jak i Aleksandr Łukaszenko są jego wielkimi fanami.

Więcej o: