Przełom! Luke Prokop: Już nie boję się ukrywać, kim jestem

- Już nie boję się ukrywać, kim jestem - napisał w oświadczeniu Luke Prokop. 19-letni Kanadyjczyk został pierwszym aktywnym hokeistą NHL, który ujawnił, że jest gejem.

Luke Prokop jeszcze nie rozegrał ani jednego meczu w Nashville Predators, które wybrało go w trzeciej rundzie draftu w 2020 roku. W oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych napisał: - Ostatnie półtora roku było szalone, ale jednocześnie dało mi szansę, by odkryć prawdziwego siebie. Już nie boję się ukrywać, kim jestem. Jestem dumny, mogąc publicznie powiedzieć wszystkim, że jestem gejem.

Zobacz wideo Ile medali przywiozą Polacy z igrzysk olimpijskich w Tokio?

- Od dzieciństwa marzyłem o grze w NHL i wierzę, że życie prawdziwym życiem pozwoli mi jeszcze lepiej grać i zwiększyć szanse na spełnienie swoich marzeń. Mam nadzieję, że dzieląc się tym, kim jestem, mogę pomóc innym ludziom zobaczyć, że osoby homoseksualne są mile widziane w społeczności hokejowej. Pracujemy nad tym, by hokej był naprawdę dla wszystkich. To dopiero początek mojej przygody i jestem podekscytowany, gdzie mnie zabierze, zarówno w hokeju, jak i w życiu.

Luke Prokop: Wystarczy, akceptuję to, kim jestem

- Pewnego dnia leżałem w łóżku po skasowaniu aplikacji do randkowania po raz czwarty czy piąty. I byłem ekstremalnie sfrustowany, że nie mogę być naprawdę sobą. W tym momencie powiedziałem "wystarczy, akceptuję to, kim jestem. Chcę żyć tak, jak chcę i chcę zaakceptować siebie jako geja" - dodał Prokop w rozmowie z ESPN i podziękował za ogromne wsparcie ze strony klubu, który był zanim w "1000 proc.".

Wioska olimpijska została złamana. Fatalne wiadomości z TokioWioska olimpijska została złamana. Fatalne wiadomości z Tokio

Prezes Nashville Predators Sean Henry powiedział, że klub jest "dumny" z Prokopa i będzie "wspierał go bezwarunkowo w najbliższych dniach, tygodniach i miesiącach". Dyrektor generalny David Poile dodał, że to wyznanie może pomóc hokeiście w jeszcze lepszej grze oraz że "jego odwaga jest inspiracją dla nas oraz społeczności LGBTQ w Nashville".

 

Prokop to czwarty profesjonalny hokeista, który ogłosił, że jest gejem: wcześniej zrobili to Amerykanin Brendan Burke (grał w RedHawks), Szwed Lars Peter Karlsson i Duńczyk Jon-Lee Olsen, ale Prokop jest pierwszym aktywnym zawodnikiem NHL. Za to w czerwcu Carl Nassib został pierwszym aktywnym zawodnikiem NFL, który wyjawił, że jest gejem. Prokop mówi, że podjął swoją decyzję niezależnie od Nassiba, choć jego słowa i reakcje na coming out uznał za inspirujące.

Więcej o: