Hokeiści Kanady ze złotem MŚ. A byli o włos od odpadnięcia w fazie grupowej!

Hokeiści Kanady przegrali trzy pierwsze mecze turnieju, ledwo co wyszli z grupy, a w niedzielę wygrali finał mistrzostw świata. Pokonali w nim Finlandię 3:2, a złotego gola strzelił Nick Paul.

Obrońcą tytułu i faworytem do kolejnego zwycięstwa od początku turnieju była reprezentacja Finlandii. W fazie grupowej przytrafiła im się jednak wpadka, bo przegrali z Kazachstanem po rzutach karnych 1:3. W ćwierćfinale Finowie wygrali z Czechami 1:0, a w półfinale pokonali Niemców 2:1.

Znamy finalistów mistrzostw świata w hokeju na lodzie. Rewanż za 2019 rokZnamy finalistów mistrzostw świata w hokeju na lodzie. Rewanż za 2019 rok

Kanada ledwo wyszła z grupy

Trudniejszą drogę do finału mieli Kanadyjczycy, którzy na początek turnieju przegrali trzy mecze z rzędu - z Łotwą 0:2, USA 1:5 i Niemcami 1:3. Potem zaczęli grać zdecydowanie lepiej, ale dopiero w ostatniej chwili awansowali do fazy pucharowej. W ćwierćfinale pokonali po dogrywce Rosję 2:1, a w półfinale USA 4:2.

Finał Kanada - Finlandia był rewanżem za mistrzostwa świata w 2019 roku i decydujący mecz w Bratysławie. Wówczas lepsi byli Finowie, wygrywając 3:1. Teraz to oni też lepiej rozpoczęli mecz. W dziewiątej minucie Mikael Ruohomaa wyprowadził ich na prowadzenie. W 25. minucie wyrównał wykorzystując grę w przewadze Maxime Comtois. W szóstej minucie trzeciej kwarty prowadzenie dla obrońców tytułu zdobył obrońca Petteri Lindbohm. Do dogrywki doprowadził Adam Henrique.

Złotego gola strzelił w niej Nick Paul i Kanada po raz 27. w historii zdobyła złoty medal.

Historyczna, nieuznawana przez reżim Aleksandra Łukaszenki, biało-czerwono-biała flaga Białorusi na wiecu poparcia dla  białoruskiej opozycji przed siedzibą Parlamentu Europejskiego. Bruksela, 25 marca 2021 r.Łotwa zdjęła flagę Białorusi. Zastąpiła ją flaga opozycji. IIHF krytykuje decyzje

Dla Kanady to pierwsze złoto od 2016 roku. Wówczas w finale pokonali... Finów.