Znamy finalistów mistrzostw świata w hokeju na lodzie. Rewanż za 2019 rok

Kanada i Finlandia zagrają o złoto mistrzostw świata w hokeju na lodzie rozgrywanych w Rydze. To rewanż za finał mundialu sprzed dwóch lat.

Początkowo gospodarzem turnieju miała być Białoruś, ale Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) postanowiła odebrać prawo organizacji mistrzostw temu państwu z uwagi na sytuację polityczną.

Zobacz wideo

Historyczna, nieuznawana przez reżim Aleksandra Łukaszenki, biało-czerwono-biała flaga Białorusi na wiecu poparcia dla  białoruskiej opozycji przed siedzibą Parlamentu Europejskiego. Bruksela, 25 marca 2021 r.Łotwa zdjęła flagę Białorusi. Zastąpiła ją flaga opozycji. IIHF krytykuje decyzje

Powtórka z 2019 roku

Obrońcą tytułu i faworytem do kolejnego zwycięstwa od początku turnieju była reprezentacja Finlandii. W fazie grupowej przytrafiła im się jednak wpadka, bo przegrali z Kazachstanem po rzutach karnych 1:3. W ćwierćfinale Finowie wygrali z Czechami 1:0. W sobotnim półfinale zmierzyli się z Niemcami, którzy w tym turnieju przegrali już trzy mecze: z Kazachstanem 2:3, Finlandią 1:2 i USA 0:2.

Finowie już po pierwszej tercji prowadzili 2:0. Bramki zdobyli w 14. minucie Iiro Pakarinen oraz pięć minut później Hannes Bjorninen. W dwunastej minucie drugiej tercji gola dla Niemców strzelił Matthias Plachta. Niemcy, mimo większej liczby celnych strzałów na bramkę (28-17) nie potrafili doprowadzić do remisu.

W drugim półfinale Kanada zmierzyła się z USA. Po pierwszej tercji był remis 1:1. Na trafienie z trzeciej minuty Brandona Pirriego odpowiedział Colin Blackwell. Potem błysnął Andrew Mangiapane. Kanadyjczyk zdobył dwa gole (w 2. i 3. tercji) i jego zespół prowadził 3:1. Dla Mangiapane było to już siódme trafienie w turnieju. Tyle samo bramek ma tylko Brytyjczyk Liam Kirk.

Nadzieję Amerykanom dał Alexander Chmelevski, który zaliczył kontaktowe trafienie. Tuż przed końcem wynik ustalił strzałem do pustej bramki Justin Danforth.

Sensacja na MŚ w hokeju! Kazachstan lepszy od mistrza świataSensacja na MŚ w hokeju! Kazachstan lepszy od mistrza świata

W finale dojdzie zatem do rewanżu mistrzostw świata z 2019 roku: Finlandia zmierzy się z Kanadą. Początek meczu w niedzielę o godz. 19.15. O godz. 14.15 starcie o brązowy medal: USA - Niemcy.