Sensacja na MŚ w hokeju! Kazachstan lepszy od mistrza świata

Broniący tytułu mistrzów świata Finowie niespodziewanie przegrali po rzutach karnych z Kazachstanem 1:2 w meczu grupy B turnieju rozgrywanego w Rydze. Dla Kazachów jest to pierwsze w historii zwycięstwo z reprezentacją Finlandii na MŚ.

Tegoroczne mistrzostwa świata w hokeju na lodzie odbywają się w Rydze. Początkowo gospodarzem turnieju miała być Białoruś, ale Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) postanowiła odebrać prawo organizacji mistrzostw temu państwu z uwagi na sytuację polityczną. Obrońcą tytułu i faworytem do kolejnego zwycięstwa jest reprezentacja Finlandii. 

Zobacz wideo Ile można zarobić w siatkówce? Zwycięzcy siatkarskiej Ligi Mistrzów nie maja co się porównywać do piłki nożnej [Studio Biznes]

Sensacyjna porażka Finów. Kazachowie pokonują obrońców tytułu

Finowie trafili do grupy B z Niemcami, Kazachstanem, Łotwą, USA, Norwegią, Kanadą i Włochami. W pierwszym spotkaniu na mistrzostwach pokonali z jednym z najgroźniejszych rywali w drodze do tytułu - USA 2:1 po bramkach Atte Ohtamaa i Iiro Pakarinena. 

Ogromna bijatyka w NHL tuż po rozpoczęciu meczuPotężna bijatyka tuż po rozpoczęciu meczu w NHL. Odwet za "przerażający akt przemocy"

W drugim spotkaniu Finlandię napotkały niespodziewane problemy. Drużyna prowadzona przez Jukkę Jalonena przegrała w swoim drugim meczu 1:2 ze skazywaną na porażkę reprezentacją Kazachstanu. Finowie mieli zdecydowaną przewagę na przestrzeni całego spotkania, ale niesamowitymi interwencjami popisywał się bramkarz Kazachów Nikita Bojarkin. Obrońcy tytułu w strzałach zdominowali rywala 50:21, z czego w pierwszej tercji 15:1. Dopiero w 34. minucie meczu bramkę strzelił Anton Lundell wyprowadzając Finów na prowadzenie. Już dwie minuty później wyrównał jednak Kiriłł Paniukow, który wykorzystał pierwszy okres gry w przewadze swojej drużyny w niedzielnym meczu. Więcej bramek nie padło ani w regulaminowym czasie gry, ani w dogrywce.

O wyniku meczu rozstrzygnęły więc rzuty karne, w których lepsi byli Kazachowie, a decydującą bramkę zdobył Nikita Michalis. Kazachstan już po raz drugi na tegorocznych mistrzostwach wygrywa dopiero po rzutach karnych. W pierwszym spotkaniu na turnieju pokonali w ten sposób 3:2 Łotwę. Dla hokeistów z Azji zwycięstwo nad Finlandią to ogromny sukces, ponieważ dopiero po raz pierwszy udało im się tego dokonać na MŚ. 

Nie zabrakło niespodzianek w innych meczach: Szwecja przegrała z Białorusią 0:1, a Kanada z USA 1:5.

Timur Fajzutdinow nie żyje19-letni hokeista zmarł po meczu. "Jedno niefortunne uderzenie krążkiem"

Wyniki pozostałych niedzielnych spotkań mistrzostw świata w hokeju na lodzie

  • Norwegia - Włochy 4:1
  • Wielka Brytania - Słowacja 1:2
  • Szwecja - Białoruś 0:1
  • Dania - Szwajcaria 0:1 
  • Kanada - USA 1:5