Mistrzostwa świata odebrane Białorusi. Potężny cios dla Łukaszenki

Białoruś straciła organizację mistrzostw świata elity w hokeju. Kraj miał przeprowadzić imprezę wraz z Łotwą w dniach 21 maja - 6 czerwca. Mecze planowano w Rydze i Mińsku, ale decyzją IIHF ze względu na kwestie bezpieczeństwa mistrzostwa na pewno nie odbędą się w tym drugim mieście.

- IIHF musi dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników mistrzostw. Zgodnie z zakresem uprawnień kongresu wycofuje się prawa organizacyjne wcześniej przyznane Białorusi - czytamy w komunikacie na stronie IIHF.

Hokejowe MŚ odebrane Białorusi

Nie wiadomo, czy decyzja dotyczy także praw do organizacji Łotwy. Ma to zostać sprecyzowane przez IIHF w ciągu najbliższych tygodni. Możliwe jest także, że federacja zdecyduje się na przeniesienie imprezy w całości do Łotwy, dobranie do niej nowego współorganizatora lub znajdzie nowego, jedynego organizatora. Możliwe, że zmiana organizatora przesunęłaby także termin organizacji MŚ.

Zobacz wideo Szczęsny zatrzymał Lukaku. "Znakomita robota" [ELEVEN SPORTS]

Łotwa przejmie MŚ? Możliwy nowy współorganizator

Członkini zarządu IIHF, Marta Zawadzka w wywiadzie dla portalu sport.interia.plMarta Zawadzka w wywiadzie dla portalu sport.interia.pl mówiła, że niektóre reprezentacje miały się wycofać z udziału w mistrzostwach w sytuacji, gdyby zapadła decyzja o dalszym dążeniu do przeprowadzenia wydarzenia w Białorusi. Zawadzka twierdzi, że jeden ze związków już zgłaszał się do możliwego przeprowadzenia MŚ wraz z Łotwą.

David Pastrnak oddał pielęgniarce swój samochód!David Pastrnak oddał pielęgniarce swój samochód! Wielki gest hokeisty NHL!

Rene Fasel, który zarządza IIHF, w styczniu spotkał się z prezydentem Białorusi, Aleksandrem Łukaszenką w sprawie mistrzostw. Miał wówczas powiedzieć, że organizacja mistrzostw bez wyraźnych zmian sytuacji politycznej na Białorusi jest niemożliwa.

Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka w przerwie meczu hokejowego w Soczi, 15 lutego 2019.Świat chce pozbawić Łukaszankę wielkiej imprezy. Z pomocą nadchodzi Putin

- Fasel jest w kropce. Białoruś już raz organizowała MŚ w hokeju, w 2014 r. Ale te z 2021 r. budzą dużo większe kontrowersje. Ich współgospodarz, Łotwa, chce reakcji władz międzynarodowych. A w umowie na organizację MŚ jest podobno wpisana bardzo wysoka kara za zerwanie z niedostatecznie uzasadnionego powodu. Stąd, jeśli doszłoby do odebrania imprezy, to raczej z podkładką w postaci argumentu o pandemii, a nie o sytuacji politycznej na Białorusi. Ratunek z Rosji odpada z powodu kary nałożonej przez WADA. A jednak przyjaźń Wschodu Fasel wolałby zachować - pisał dziennikarz Sport.pl, Paweł Wilkowicz. Teraz sytuacja Fasela może być jednak trudna. Władze Białorusi jeszcze nie zareagowały na decyzję IIHF.

Fasel ściskał się z Łukaszenką, gdy trwa burza wokół MŚ. Fasel ściskał się z Łukaszenką, gdy trwa burza wokół MŚ. "Głupio wyszło. Igrałem z ogniem"