Rabin oskarża hokeistę o "zdradę narodu" po transferze do Unii Oświęcim. "Kłamliwe twierdzenia i insynuacje"

Podpisanie kontraktu z Unią Oświęcim przez kapitana reprezentacji Izraela, Eliezera Szerbatowa, odbiło się szerokiem echem nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Amerykański rabin i publicysta Elchanan Poupko był oburzony tym faktem i w mediach społecznościowych w bardzo mocnych słowach postanowił skomentować transfer hokeisty do polskiego zespołu.

Unia Oświęcim marzy o walce o mistrzostwo Polski w hokeju na lodzie. W tym celu sprowadziła Eliezera Szerbatowa, kapitana reprezentacji Izraela. Decyzja o przenosinach niespełna 29-letniego zawodnika spotkała się z ogromna krytyką ze strony Elchanana Poupko, amerykańskiego rabina, który transfer ten traktuje jako "zdradę narodu", ponieważ Oświęcim jest miastem, w którym dokonano zagłady Żydów podczas II wojny światowej.

Zobacz wideo Mariusz Czerkawski w "Wilkowicz Sam na Sam": Ludzie koło pięćdziesiątki czasem chcą poszaleć. Ja już nie muszę, ja to wszystko miałem

"Wstydliwy nóż w plecy dla milionów ludzi"

Wówczas w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu śmierć poniosło ponad 1,1 mln ludzi. - Nie myślałem, że kiedyś będę musiał to napisać: dla Żyda gra dla zespołu Auschwitz to zdrada Żydów i wstydliwy nóż w plecy dla milionów ludzi. Jest wiele klubów hokejowych Eliezerze Szerbatowie, znajdź sobie inny - napisał Poupko na Twitterze.

- On naprawdę chce dawać dumę miastu, które widziało to każdego dnia i nie zrobiło nic? - kontynuował rabin w kolejnym wpisie.

- Jesteś zdolnym hokeistą. Nie potrafiłeś znaleźć innego zespołu? Każda twoja bramka będzie przynosiła dumę miastu, które oglądało naszych braci i siostry puszczanych codziennie z dymem. Naprawdę, każdy, kto dziś mieszka w tym mieście, jest winny - zakończył rabin.

Szerbatow, Prezydent Oświęcimia i Muzeum Auschwitz odpowiedzieli rabinowi. "Chcę pokazać, że Żydzi są silniejsi niż kiedykolwiek"

Do skandalicznej wypowiedzi amerykańskiego rabina postanowił odnieść się Eliezer Szerbatow. - Byłem rozczarowany. Przecież każdy Żyd pamięta o Holokauście. Wiele osób straciło tam bliskich. Nie winię go za reakcję. Jestem dumny ze swojego pochodzenia. Gram w reprezentacjach Izraela odkąd skończyłem 13 lat - oznajmił Szerbatow w wywiadzie dla portalu sportowefakty.pl.

- Szkoda, że rabin nie widzi w mojej decyzji żadnych pozytywów. Nie przyjechałem tu, żeby być turystą, ale żeby pokazać światu, że Żydzi są silniejsi niż kiedykolwiek. Pamiętamy i nigdy nie zapomnimy o Holokauście. Chcę przywrócić nam nadzieję - zakończył Szerbatow.

Na wpisy Poupki zareagował również prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, który wydał oświadczenie w tej sprawie. - Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec kłamliwych stwierdzeń i insynuacji zawartych w opiniach amerykańskiego rabina Poupko, które krzywdzące są zarówno dla miasta Oświęcim jak i dla jego mieszkańców, ale także wielu Polaków, którzy byli ofiarami II wojny światowej. Wypowiedzi takie burzą trud i prace wielu osób oraz instytucji zaangażowanych w Pamięć i edukację pokojową i są szkodliwe dla budowania pozytywnych relacji polsko-żydowskich - napisał prezydent Oświęcimia.

Klub z Oświęcimia również stanął w obronie swojego zawodnika. - Oświadczamy, że jesteśmy głęboko zasmuceni i dotknięci medialnymi oskarżeniami wobec izraelskiego zawodnika Eliezera Sherbatova, który niedawno dołączył do naszej drużyny. Pragniemy przypomnieć, że przed tragedią II wojny światowej, Holokaustu i Auschwitz, miasto Oświęcim było przez 400 lat domem dla społeczności żydowskiej – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Re-Plast Unii, które jest cytowane przez portal oswiecim.naszemiasto.pl.

Do całej sprawy odniosło się również Muzeum Auschwitz. - Historia Auschwitz przypomina nam, jak niebezpieczne jest stereotypowe postrzeganie innych. Rabin Poupko wykazał się także brakiem wiedzy, lub – co gorsze – ignorowaniem faktów. Na szczęście Szerbatow rozumie to lepiej. Mamy nadzieję, że wkrótce odwiedzi Miejsce Pamięci - napisano na profilu Muzeum na Twitterze.

Szerbatow przed przyjściem do Unii Oświęcim bronił barw kazachskiego Jertysa Pawłodar, gdzie wiódł prym. W 49 meczach trafił do siatki 30 razy i dołożył do tego 25 asyst. Dotychczas jego największym osiągnięciem w karierze jest wywalczenie mistrzostwa z Bejbarysem Atyrau w sezonie 2015/2016. Izraelczyk liczy, że w Unii będzie miał również taką możliwość. W czwartek napastnik zadebiutował w Unii w testowym meczu z AZ Hawierzów.

Przeczytaj także: