Polski dzień w NHL. Gwiazda NJ Devils: Dla mnie szczególny

New Jersey Devils w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego grają z Calgary Flames. Obie ekipy walczą o awans do play-off, więc będzie się działo. Ale to starcie jest wyjątkowe z innego powodu - w Prudential Center kibiców czeka bowiem Polski Wieczór! - To dla mnie szczególny dzień. Będzie mi miło, jeśli zechcecie wziąć w nim udział! - zaprasza Adam Henrique, najskuteczniejszy gracz Devils, którego mama... z pochodzenia jest Polką

Adam Henrique jest czołową postacią New Jersey Devils, trzykrotnych zdobywców Pucharu Stanleya. W obecnym sezonie żaden "Diabeł" nie punktuje lepiej niż 25-letni center, który w 53 meczach strzelił 12 goli i miał 19 asyst - za nim jest m.in. legendarny Jaromir Jagr (11 i 18). Dlatego w meczu z Calgary to na jego grę szczególnie będą zwracać uwagę kibice. A wiecie, dlaczego jeszcze? Bo Henrique ma polskie korzenie! Jego matka, Teresa, urodziła się już w Kanadzie, ale świetnie mówi po polsku.

- Tak, szczególnie, kiedy wisi na telefonie ze swoimi siostrami. Potrafią pytlować godzinami. Kiedyś starałem się przysłuchiwać ich rozmowom, ale polski to trudny język - opowiada Henrique w rozmowie z Tomkiem Moczerniukiem, polonijny dziennikarzem sportowym, blogerem i działaczem, autorem strony papatomski.com. - A na Polski Wieczór bardzo się cieszę! Niedawno mieliśmy tu Noc Portugalską, a teraz będzie Polska - cały ten ubiegły miesiąc to jak jakiś jeden wielki ukłon w moją stronę! [ojciec Henrique jest z pochodzenia Portugalczykiem - red.]

Co Adam Henrique odpowiedział na zaproszenie do Polski i jaki polski specjał lubi najbardziej? >>

Polski Wieczór z New Devils to inicjatywa Polish Slavic Federal Credit Union, fundacji Polonia for Kids i Polish American Folk Dance Company. - Chcemy powiedzieć amerykańskim kibicom Devils - a jest ich sporo, bo frekwencja na meczach to około 15 tysięcy - co nieco o ich sąsiadach, Polakach, którzy mieszkają w Newark - mówią organizatorzy.

Polscy kibice, którzy zjawią się w hali Prudential Center, na hasło "Polska" zapłacą za bilety taniej. Część pieniędzy, uzyskanych z ich sprzedaży, wspomoże fundację Polonia for Kids oraz każdą organizację społeczną i oświatową, która zakupi więcej niż 10 biletów. Fani będą mogli też zasiąść w specjalnie dla nich przygotowanym sektorze, a spośród polskich dzieci, które przyjdą na mecz, wylosowane zostanie jedno. Szczęśliwiec przejedzie się po lodzie polewaczką z biało-czerwoną flagą w dłoni. Polskich akcentów będzie więcej - wchodzących do hali witać będą ubrani w regionalne stroje tancerze z Polish American Folk Dance Company, którzy zatańczą także przed meczem i w jego przerwie.

Przeczytaj więcej o Polskim Wieczorze w NHL >>

Na polski Wieczór zaprasza nie tylko Adam Henrique. Wspierają ją m.in. Adam Oates, trener New Jersey Devils oraz sportowcy w USA: bokser Adam Kownacki, Filip Nowicki, koszykarz Sacred Heart University oraz Matt Miazga, piłkarz New York Red Bulls.

- Na meczu będzie też moja mama, dlatego będę miał potrójną mobilizację. Ten wieczór będzie dla mnie naprawdę szczególny. Będzie mi miło, jeśli zechcecie wziąć w nim udział! - przekonuje Henrique.

źródło: Okazje.info

Więcej o: