W katastrofie zginęły gwiazdy Lokomotiwu Jarosław. Rachunek, Demitra, Liv - sylwetki

Rosjanie potwierdzili śmierć pięciu zagranicznych gwiazd Lokomotiwu Jarosław. W katastrofie na pewno zginęli Pavol Demitra, Stefan Liv, Karel Rachunek, Josef Vasicek i Jan Marek.

Pasażerski Jak-42 rozbił się na Wołdze tuż po starcie z lotniska w pobliżu Jarosławia, 240 km od Moskwy. Na pokładzie było 45 osób. W ciężkim stanie wyszedł z niego tylko jeden z członków załogi, nie wiadomo jednak, jakie są jego szanse na przeżycie. Niektóre doniesienia mówią także, jakoby przeżyć mógł rosyjski hokeista Aleksander Galimow, jednak jeżeli mgliste doniesienia o doznanych przez niego poparzeniach są prawdziwe, Galimow ma małe szanse na przeżycie.

Hokeiści Lokomotiwa Jarosław podróżowali na mecz otwarcie sezonu do Mińska, gdzie mieli zagrać z tamtejszym Dynamem.

Rosjanie długo nie potwierdzali doniesień co do losów obcokrajowców, którzy uczestniczyli w katastrofie. W końcu potwierdzili śmierć pięciu z nich - trzech Czechów, Słowaka i Szweda polskiego pochodzenia. Oto notki na temat zawodników, których śmierć potwierdzono:

Pavol Demitra

Słowak trzykrotnie występował w Meczu Gwiazd ligi NHL.

Do Jarosławia trafił rok temu z Vancouver Canucks. Był uważany za jednego z najlepszych obcokrajowców, którzy grali w NHL. W najlepszej lidze świata zdobył 304 bramki i zaliczył 464 asysty w 847 meczach.

W NHL grał też w Ottawa Senators, St. Louis Blues, Los Angeles Kings i Minnesota Wild. W 2003 r. zdobył brązowy medal mistrzostw świata. Miał 36 lat.

Stefan Daniel Patryk Liv

Urodzony 21 grudnia 1980 w Gdyni jako Patryk Śliż. W wieku dwóch lat został adoptowany z domu dziecka przez szwedzką parę. Podpisał kontrakt z Lokomotiwem przed rozpoczęciem sezonu 2011/12.

Liv zadebiutował w reprezentacji Szwecji w listopadzie 2000 roku. Z drużyną Trzech Koron zdobył mistrzostwo świata w w 2006 roku w Rydze, srebrny medal

w 2004 w Czechach oraz dwa brązowe, w 2002 roku w Szwecji oraz 2009 w Bernie.

Podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Turynie w 2006 roku sięgnął po złoty medal.

Karel Rachunek

Kapitan drużyny. 32-letni Czech to mistrz świata z 2010 roku.

W NHL grał w Ottawa Senators, New York Rangers i New Jersey Devils.

Josef Vasicek

Czech za pięć dni miał świętować 31. urodziny.

W 1998 r. Vasicek został wybrany w drafcie z nr. 91. przez Carolina Hurricanes. Przeciw San Jose Sharks strzelił pierwszego hat-tricka.

W 2006 r. zdobył z Hurricanes Puchar Stanleya - mistrzostwo NHL.

Jan Marek

Trzeci z Czechów. Wybrany w drafcie przez New York Rangers, nie wykorzystał swojej szansy w najlepszej lidze świata.

Lepiej szło mu w KHL, gdzie w barwach Mietałłurga Magnitogorsk został dwa lata temu królem strzelców z 35 bramkami na koncie.

Trener Brad McCrimmon

Kanadyjczyk zaczął karierę w NHL w 1979 r. i grał w niej nieprzerwanie przez 18 lat. Po zakończeniu kariery został trenerem. Przed Lokomotiwem pracował w Detroit Red Wings.

W maju poinformowano, że przyjął propozycję z Jarosławia. Nie zdążył poprowadzić drużyny w żadnym oficjalnym meczu.

Inni zawodnicy

W kadrze Lokomotiwu znaleźć można było też inne znane nazwiska. Hokeistami, których śmierci ostatecznie i oficjalnie jeszcze nie potwierdzono, są m.in. Łotysz Karlis Skrastins, który przed Jarosławem grał w czterech klubach NHL Nashville Predators, Colorado Avalanche, Florida Panthers i Dallas Stars czy Rosjanin Aleksandr Wasiunow, który karierę zaczynał w Lokomotiwie, a wrócił do niego przed tym sezonem z New Jersey Devils.

Katastrofa rosyjskiego samolotu Jak-42. W katastrofie zginął Szwed polskiego pochodzenia.

Katastrofa samolotu z hokeistami Lokomotiwa Jarosław ?

Więcej o: