Katastrofa samolotu z hokeistami Lokomotiwu Jarosław. Wszyscy nie żyją

Rosyjski samolot z drużyną hokejową byłego mistrza kraju na pokładzie rozbił się w środę przy starcie z lotniska w zachodniej Rosji. Zginęły 44 osoby - w tym wszyscy zawodnicy. Jeden z członków załogi jest poważnie ranny. Bramkarz Lokomotiwu Patryk Liv był z pochodzenia Polakiem. W 2006 r. z reprezentacją Szwecji zdobył tytuł mistrza olimpijskiego. Agencja AFP potwierdziła, że Liv zginął w katastrofie.

Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowało, że pasażerski Jak-42 rozbił się na Wołdze tuż po starcie z lotniska w pobliżu Jarosławia, 240 km od Moskwy. Jedna osoba przeżyła katastrofę - to członek załogi samolotu - ale jej stan jest poważny.

Ministerstwo potwierdziło, że na pokładzie znajdowali się hokeiści zespołu z Jarosławia. Pierwsze doniesienia mówiły o 37 osobach na pokładzie, ale później okazało się, że było ich o osiem więcej.

Jak poinformował później przedstawiciel klubu, na pokładzie znajdowali się wszyscy zawodnicy podstawowej kadry, a także czterech członków drużyny młodzieżowej.

Drużyna zmierzała do Mińska, stolicy Białorusi, gdzie miała zagrać w czwartek z Dynamem Mińsk mecz otwarcia sezonu KHL (ligi kontynentalnej, zrzeszającej kluby z Rosji, Białorusi, Łotwy, Kazachstanu i Słowacji.

Lokomotiw to mistrz Rosji z 1997, 2002 i 2003 r. Od tego czasu nie zbliżył się do największych sukcesów, ale dwa lata temu i trzy lata temu sięgał po tytuł wicemistrza. W zeszłym roku w sezonie zasadniczym zespół mógł pochwalić się drugim wynikiem w KHL. Jest aktualnym brązowym medalistą KHL.

W tym roku do Lokomotiwu z Sibiru Nowosybirsk przeszedł Stefan Patryk Liv, urodzony w Gdyni jako Patryk Śliz. Wcześniej grał w lidze szwedzkiej i amerykańskiej. Na koncie obok mistrzostwa Szwecji miał m.in. złoty medal olimpijski i złoty medal mistrzostw świata zdobyty z reprezentacją Szwecji w 2006 r.

Rok temu z Vanocuver Canucks trafił do Jarosławia Słowak Pavol Demitra, uważany za jednego z najlepszych obcokrajowców, którzy grali w NHL. W najlepszej lidze świata zdobył 304 bramki i zaliczył 464 asysty w 847 meczach.

Agencja Interfax donosi, że pracownik ochrony lotniska opowiadał, że po wypadku maszyna stanęła w płomieniach.

Premier Władimir Putin nakazał ministrowi transportu Igorowi Lewitinowi natychmiastowe udanie się na miejsce katastrofy.

W Jarosławiu odbywa się właśnie międzynarodowe forum polityczne, na które miał w tym tygodniu przyjechać prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Liga odwołana

Niedługo po informacji o katastrofie wszystkie spotkania pierwszej kolejki KHL zostały odwołane. Do tej pory rozpoczęło się tylko jedno spotkanie, ale zostało przerwane po zaledwie pięciu minutach gry.

Katastrofa rosyjskiego samolotu Jak-42. W katastrofie zginął Szwed polskiego pochodzenia.

Bramkarz Zagłębia Sosnowiec pechowo trafiony krążkiem ?

Więcej o: