Hokej. Krzysztof Oliwa oskarża NHL

Czterech byłych hokeistów NHL, Polak Krzysztof Oliwa oraz Kevin Stevens, Deron Quint i Rudy Poeschek dołączyło do pozwu zbiorowego przeciwko lidze. Oskarżają NHL, że nie zapewniła im dostatecznej ochrony przed wstrząśnieniami mózgu.
"Pan Oliwa uważa, że podczas gry w NHL doznał co najmniej kilkunastu wstrząśnień mózgu, wielu lekkich wstrząśnień oraz innych urazów głowy. Pomoc, jaką okazano panu Oliwie po otrzymaniu uderzeń była co najwyżej minimalna, pan Oliwa wielokrotnie był wysyłany z powrotem na lód w tym samym meczu, po doznaniu urazu. Pan Oliwa często po doznaniu wstrząśnienia nawet nie pamiętał, że grał w meczu, nawet po tym, jak zobaczył nagrania wideo z tego spotkania" - czytamy w piśmie, jaki polski hokeista wysłał do sądu, a które cytuje Rick Westhead, dziennikarz serwisu TSN.

Pozew zbiorowy przeciwko NHL został skierowany w listopadzie 2013 przez kilkudziesięciu byłych hokeistów, którzy oskarżyli ligę o to, że nie poinformowała ich o możliwych krótko- i długoterminowych skutkach, jakie może mieć dla nich gra w hokeja. Zdecydowali się na to po tym, jak podobny pozew przeciwko futbolowej lidze NFL złożyło blisko 4,5 tys. byłych futbolistów.

Krzysztof Oliwa podczas hokejowej kariery na taflach NHL grał w New Jersey Devils, Columbus Blue Jackets, Pittsburgh Penguins, New York Rangers, Boston Bruins i Calgary Flames. Rozegrał 410 spotkań w najlepszej lidze świata, strzelił 17 goli i miał 28 asyst. Z Devils w 2000 roku zdobył Puchar Stanleya. W drużynach pełnił rolę "enforcera" - zadymiarza, którego głównym zadaniem były bójki z "enforcerami" innych drużyn oraz ochrona graczy własnej ekipy - stąd aż 1447 karnych minut, jakie zarobił Oliwa.

Po zakończeniu kariery był menedżerem reprezentacji Polski. Podczas zgrupowania kadry brał udział w bójce, w której pobił czterech hokeistów reprezentacji.

Poza lodem Oliwa też nie był niewiniątkiem. Był podejrzany o wyłudzenie kredytu na 34 tys. zł na podstawie fikcyjnych dokumentów, a prokuratura w Łodzi w 2011 roku wystawiła za nim list gończy. W 2007 roku jego ówczesna partnerka złożyła doniesienie o pobicie ją przez Oliwę. Obdukcja wykazała, że kobieta miała złamany nos, ślady duszenia i znamiona ogólnego pobicia.

Oliwa, który ma też obywatelstwo amerykańskie, przebywa obecnie w USA.

Dla kogo oni grają. Owieczkin, były narzeczony Kirilenko, zaręczył się z modelką [ZDJĘCIA]