Puchar Stanleya. New Jersey wygrali pierwszy mecz w finale

Hokeiści New Jersey Devils wygrali pierwszy mecz finałowy Pucharu Stanleya. We wtorek wieczorem przed własną publicznością pokonali 3:0 Anaheim Mighty Ducks i w rywalizacji do czterech zwycięstw prowadzą 1:0.

Hokeiści New Jersey Devils wygrali pierwszy mecz finału rozgrywek o Puchar Stanleya. Pokonali u siebie 3:0 Anaheim Mighty Ducks. Dwie bramki zdobył Jeff Friesen.

Zespół "Mocarnych Kaczorów" rozegrał pierwszy mecz od 11 dni, bowiem w finale konferencji łatwo pokonał 4:0 Minnesota Wild. Natomiast hokeiści New Jersey dopiero w siódmym spotkaniu rozstrzygnęli na swoją korzyść rywalizację z Ottawa Senators.

Friesen wpisał się na listę strzelców w 22. minucie, zapewniając Devils prowadzenie 1:0, a następnie ustalił wynik meczu na 22 sekundy przed końcem, kierując krążek do pustej bramki rywali.

- Czuję się dziś świetnie, pomogłem drużynie wygrać i zrobiłem pierwszy krok do spełnienia swojego największego marzenia -

powiedział po meczu Friesen.

Drugiego gola dla "Diabłów", którzy w play off wygrali dziewięć i przegrali tylko jeden mecz na własnym lodowisku, strzelił Grant Marshall w 46. minucie.

Bramkarz New Jersey, Martin Brodeur powstrzymał 16 ataków rywali i odnotował piąty w tegorocznym play off występ z czystym kontem. Brodeur odnotował także asystę przy trafieniu Friesena.

Natomiast Jean-Sebastien Giguere z Anaheim, pretendujący do tytułu najbardziej wartościowego zawodnika rozgrywek play off musiał interweniować 29 razy, w tym dwukrotnie puścił krążek do siatki. W czterech meczach finału Konferencji Zachodniej Giguerre stracił tylko jednego gola, po strzale Andrew Brunette'a. W tej rywalizacji obronił w sumie 123 ataki hokeistów Wild i był niepokonany przez 217 minut i 54 sekundy. To najdłuższy okres gry bramkarzy w Pucharze Stanleya bez straty gola - od 1951 roku i piąty najdłuższy w historii ligi. Tracąc tylko jedną bramkę w serii play off hokeiści Mighty Ducks ustanowili rekord NHL. Tak małej liczby straconych goli nie miała żadna drużyna w historii rozgrywek.

Drużyna z Anaheim odnotowała jeszcze jedno osiągnięcie, które znajdzie się w annałach NHL. Klub, który gra w lidze od 1993 roku, pokonał w pierwszej rundzie obrońców Pucharu Stanleya, zespół Detroit Red Wings, a następnie Dallas Stars. W historii rozgrywek o PS zdarzyło się po raz pierwszy, że jedna drużyna, w jednym sezonie, wyeliminowała dwie najwyżej rozstawione drużyny w konferencji.