Grzegorz Baran

Grzegorz Baran

Grzegorz Baran to rajdowiec o wielu obliczach, jednak polski kierowca zasłynął przede wszystkim startami w rajdach terenowych na najwyższym poziomie. Za kierownicą ciężarówki niejednokrotnie przemierzał bezdroża najbardziej wymagającej imprezy świata – Rajdu Dakar.

Początek kariery

Sportowa przygoda Grzegorza Barana rozpoczęła się od startów na motocyklu Jawa. W 1989 roku kierowca zasiadł za sterem Łady 2105, zdobywając tytuł Mistrza Polski w wyścigach samochodowych. Dalszą karierę warszawskiego kierowcy miały ukształtować późne pata 90.

Rozwój kariery

Właśnie wtedy rajdowiec rozpoczął starty w Pucharze Świata Cross-Country, Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych oraz w Mistrzostwach Europy w Rallycossie. Nadrzędnym celem pozostawał jednak udział w najbardziej wymagającej imprezie świata – Rajdzie Dakar.

Pierwsze szlify w prestiżowej rundzie Grzegorz Baran zdobywał jako pilot. W 2004 roku wystartował wraz z francuskim kierowcą – Bernardem Malferiolem – na pokładzie ciężarowego Mercedesa Unimog. Jak twierdzi sam Grzegorz, start na prawym fotelu pozwolił mu zgłębić tajniki niełatwej sztuki nawigacji w warunkach pustynnych, co znacznie ułatwiło mu późniejsze starty w roli kierowcy.

W 2007 roku rajdowiec wystartował w Dakarze za kierownicą Mercedesa Unimog 1550. Imprezy nie udało się jednak ukończyć. Kierowca jeszcze pięciokrotnie pojawiał się na trasach Rajdu Dakar (w latach 2009-2013). Największym sukcesem polskiego zawodnika jest 20. pozycja w klasyfikacji.

W 2012 roku Grzegorz Baran został wpisany na listę startową Rajdu Baja Poland. Za kierownicą Mitsubishi Pajero Polak zajął trzecie miejsce w kategorii T2.

Inni polscy kierowcy rajdowi:

Grzegorz Grzyb - Maciej Wisławski - Michał Kościuszko - Jerzy Mazur - Łukasz Habaj

Grzegorz Baran

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.