Golf a urazy. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Urazy w golfie to często temat tabu. W powszechnej opinii nie jest to dyscyplina uważana za kontuzjogenną. Niestety rzeczywistość pokazuje, że w golfie dochodzi czasem do poważnych urazów. Warto zatem zapoznać się z tą tematyką.

O kontuzjach golfistów słyszymy zazwyczaj rzadko, a jeśli już to przedstawiane są te najbardziej niecodzienne. Wystarczy wspomnieć tu ubiegłoroczny "wypadek" Francuza Thomasa Leveta, który po wygraniu French Open z radości wskoczył do jeziora. Niestety zrobił to na tyle pechowo, że złamał goleń i w efekcie musiał wycofać się z British Open.

Amatorzy, uwaga na urazy

To jednak odosobnione przypadki. Najczęściej do uszkodzeń ciała dochodzi podczas swingu, a problem urazów dotyczy w dużej mierze amatorów.

- Uszkodzenia ciała w golfie mają na ogół charakter przeciążeniowy i dochodzi  do nich na skutek sumowania się mikrourazów. Częściej występują u amatorów niż u zawodowych graczy, dla których swing jest niemal naturalny - mówi mgr Jakub Grabowski, terapeuta metody BACKtoGOLF.

Golf, oprócz wielu zalet, płynących z przebywania na świeżym powietrzu, ma także swoje nieco ciemniejsze strony. Jako dyscyplina, w której kluczową rolę odgrywa technika, związana z wykonywaniem swingu. W związku z tym najbardziej należy uważać na stan kręgosłupa.

- Okolicą najbardziej narażoną na obrażenia mięśniowo-szkieletowe jest lędźwiowy odcinek kręgosłupa, który stanowi około 30 procent wszystkich uszkodzeń. Siły kompresyjne działające na odcinek lędźwiowy kręgosłupa mogą przekraczać ośmiokrotność masy ciała zawodnika - podkreśla Grabowski.

Najważniejszą częścią ciała w przypadku golfa są oczywiście ręce. Szczególnie narażone na urazy są barki, a także staw łokciowy i okolice nadgarstków. "Łokieć golfisty" bądź "łokieć tenisisty" wynikają często z przeciążeń mięśni łokciowych. Te urazy są bardzo bolesne i w przypadku ciągłego stosowania nadmiernych obciążeń, należy liczyć się z ich nawrotem.

Ciąg dalszy artykułu znajdziesz na PZGolf.pl >>