Golf. Startuje AT&T Pebble Beach National Pro-Am

Każdy golfista, który ma zamiar w danym sezonie wygrać w turnieju wielkoszlemowym U.S. Open, powinien najpierw spróbować zwyciężyć w AT&T Pebble Beach National Pro-Am. Taka opinia długo towarzyszyła zawodom rozpoczynającym się właśnie w Kalifornii.

Oba turnieje łączy jedno - odbywają się na polu Pebble Beach Golf Links, zatem gra tym obiekcie w lutym wydaje się dobrą rozgrzewką przed starciem w major. Jednak nie wszyscy zawodowcy mają podobne zadnie i organizatorzy turnieju, który jest przecież jednym z najstarszych w harmonogramie PGA Tour, często muszą się bardzo postarać, aby ściągnąć do siebie najlepszych graczy.

Jednym z czynników, który odstrasza golfistów od wzięcia udziału w tym turnieju jest pogoda. Półwysep Monterey często nawiedzają ulewy. Deszcz na turnieju AT&T Pebble Beach National Pro-Am jest zatem równie częstym gościem, jak amerykański aktor Bill Murray, który obok wielu amerykańskich celebrytów stanie już dzisiaj do gry. W zeszłym roku to właśnie z powodu obfitych opadów zawody zredukowano do 54 dołków.

Inna rzecz, że wielu zawodowców grało już tyle razy na Pebble Beach, że wcale nie czuje potrzeby specjalnego uczestniczenia z tego względu w Pebble Beach National Pro-Am, zwłaszcza że w turnieju tym muszą grać z amatorami, przez co ich rundy, siłą rzeczy, stają się dłuższe. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy od 1977 r. zawody odbędą się na m.in. polu Montrey Peninsula CC (zamiast na Poppy Hills), a ta zmiana nie wszystkim się podoba.

"Pebble Beach to nie jest pole, na którym musisz zagrać kilkanaście rund, żeby je dobrze poznać. Czasem zagranie rundy próbnej przed U.S. Open może okazać się zdecydowanie lepszą strategią na wygraną", mówił dziennikarzom Robert Appleby. Z tych i innych względów do tegorocznej rywalizacji nie udało się zaprosić 180, jak zakłada regulamin, tylko 156 zawodowców.

Format tego turnieju odbiega od standardu stosowanego w rozgrywkach amerykańskiej ligi. Przede wszystkim w trakcie czterech rund pro grają ramię w ramię z amatorami. Dwuosobowe teamy składające się z jednego zawodowca i jednego amatora rywalizują na przemian na trzech polach: Pebble Beach Golf Links, Spyglass Hill Golf Course i Monterey Peninsula Country Club.

Po 54 dołkach następuje cut i do dalszej gry na Pebble Beach kwalifikuje się 60 zawodowców z najlepszym wynikiem indywidualnym oraz 25 drużyn.

Najważniejsze informacje o zawodnikach i turniejach golfa ?