Golf: zawodnik z RPA wygrał Africa Open

W zakończonym trzecim już turnieju European Tour liczonym do sezonu 2010 - Africa Open - dominowali gospodarze turnieju. W pierwszej czwórce znalazło się aż czterech reprezentantów RPA. Tytuł powędrował do Charla Schwartzela.

Najważniejsze informacje o zawodnikach i turniejach golfa ?

To już czwarte ligowe zwycięstwo 25-letniego golfisty, który zawodową karierę rozpoczął w 2002 r. W finałowej rundzie Schwartzel zdołał odrobić stratę, jaka dzieliła go od liderów po trzech dniach rywalizacji - Thomasa Aikena i Trevora Fishera Juniora- i z jednym uderzeniem przewagi znalazł się na czele tabeli wyników z łącznym wynikiem -20.

Na finiszu czwartej rundy wygrana Schwartzela stanęła jednak pod znakiem zapytania. Czekając aż ostatnie dołki ukończą dwie finałowe grupy, golfista mógł liczyć tylko na błędy rywali, w szczególności Aikena, bo sam zrobił tego dnia wszystko, co mógł. Emocje sięgnęły zenitu, kiedy lider stanął na finałowym dołku przed 4,5-metrowym puttem na birdie. Gdyby go trafił, wywalczyłby dogrywkę. Tak jednak się nie stało.

Aiken walkę o tytuł przegrał jednak już wcześniej, bo na 5 dołku par 4, gdzie wpadł w spore kłopoty, kończąc dołek na double bogeya. W sumie w czwartej rundzie zagrał tylko na 70. Drugi w liderów po trzech dniach - Fisher - wypadł jeszcze słabiej. Wynik 72 uderzenia nie pozwolił mu nawet na utrzymanie się w pierwszej trójce klasyfikacji. Razem z trzema innymi zawodnikami (Australijczykiem Rickiem Kulaczem, Anglikiem Jamesem Morrisonem i Chrisem Swanepoelem z RPA) uplasował się na czwartej pozycji.

Richard Sterne, początkowo jeden z faworytów rywalizacji, ostatniego dnia zagrał na 67 jednak wystarczyło to tylko na zajęcie 13. pozycji z łącznym wynikiem -15.

W tym tygodniu liga Europen Tour w dalszym ciągu pozostaje w RPA. W czwartek rusza turniej Joburg Open, ostatni z czterech rozpoczynających sezon zawodów europejskiego cyklu w tej części świata.