Golf: Szkot wygrał South African Open Championship

Richie Ramsay stanął na podium zakończonych w niedzielę zawodach South African Open Championship z serii European Tour. Udało mu się to trzy lata po tym, jak wygrywając w US Amateur Championship, został pierwszym od przeszło 100 lat Szkotem, któremu się udało wywalczyć tytuł w tym turnieju.

Najważniejsze informacje o zawodnikach i turniejach golfa ?

25-letni golfista z Aberdeen finałową rundę rozpoczynał z miejsca ósmego z aż pięcioma uderzeniami starty do lidera, Hiszpana Pablo Martina. Pod koniec dnia o zwycięstwo walczył w dogrywce z Hindusem Shivem Kapurem.

Obaj golfiści 4 regulaminowe rundy rozegrali na -13, zatem wynik turnieju musiał rozstrzygnąć się w play-off. Tylko jeden dołek wystarczył Ramsayowi, aby rozgromić rywala. Szkot przez cały dzień grał zresztą jak zaczarowany, w finale uzyskując wynik 65 uderzeń, najniższy rezultat tego dnia.

Szansę na dogrywkę mieli również Duńczyk Anders Hansen, Szwed Fredrik Andersson Hed i Włoch Edoardo Molinari. Mieliby o ile na ostatni dołku każdy z nich zagrał po eagle'u. Hansen zaliczył birdie i turniej ukończył na miejscu trzecim, Hed i Molinari obronili par i razem uplasowali się na miejscu czwartym. Pozycja ta wystarczyła Włochowi na awans do pierwszej pięćdziesiątki Rankingu Światowego. Dzięki temu zagra razem ze swoim bratem Francesco w Masters w kwietniu.

Hiszpan Pablo Martin, triumfator turnieju Alfred Dunhill Championship sprzed dwóch tygodni oraz lider z Pearl Valley po trzech rundach, nie zdołał wywalczyć drugiego z rzędu tytułu, w finałowej rundzie grając tylko 73. Spadł na miejsce szóste, którym podzielił się z Darrenem Fichardtem.