Golf: startuje Hong Kong Open

Lee Westwood i Rory McIlroy - to prawdopodobnie pomiędzy nimi rozstrzygnie się już niebawem walka o pierwsze miejsce rankingu Race to Dubai. Obaj golfiści w zakończonym w zeszłym tygodniu turnieju WGC-HSBC Champions znaleźli się w czołowej ósemce i obaj wystąpią w rozpoczynających się już w czwartek kolejnych zawodach z serii European Tour - UBS Hong Kong Open.

Liga European Tour jest już zdecydowanie na finiszu. Do końca tego sezonu pozostały jedynie trzy turnieje, łącznie z finałowymi rozgrywkami cyklu w Dubaju, w których wystąpi najlepsza sześćdziesiątka europejskiego rankingu. Westwood i McIlroy to obecnie numer 1 i 2 w Race to Dubai.

McIlroy dzięki bardzo udanej końcówce w Szanghaju (w finałowej rundzie zagrał na 63 awansował na 4. pozycję w klasyfikacji łącznej) wyprzedził w rankingu Niemca Martina Kaymera a do lidera - Westwooda - traci jedynie 52 321 euro. W zeszłym roku młody Irlandczyk był o krok od zwycięstwa w Hongkongu, ale razem z Włochem Francesco Molinarim ulegli w dogrywce Lin Wen-tangowi z Chin.

Westwood również ma na swoim koncie kilka sukcesów w Azji a w jego golfowym CV widnieją zwycięstwa m.in. w Japonii i Malezji. W Hongkongu zagra jednak po raz pierwszy.

Najważniejsze informacje o zawodnikach i turniejach golfa ?

Wiele zainteresowania szczególnie wśród kibiców z Azji budzi występ w turnieju pogromcy Tigera Woodsa z tegorocznego PGA Championship - Y.E. Yanga. Koreańczyk to pierwszy w historii Azjata, który zwyciężył w męskim turnieju wielkoszlemowym.

W zawodach zabraknie natomiast Anglika Paula Caseya, piątego golfisty w Race to Dubai. Golfista początkowo miał pojawić się w UBS Hong Kong Open, podobnie zresztą jak w zeszłotygodniowym HSBC-Champions, z udziału w którym również zrezygnował. Powodem jest odnowiona kontuzja żebra, przez którą wcześniej opuścił już kilka tegorocznych turniejów European Tour. Jak na razie Anglik wrócił do swojego domu w USA na dalsze leczenie.

Nieobecność Caseya, a także Martina Kaymera i Rossa Fishera, nr 3 i 4 w Race to Dubai, może oznaczać dla dwóch liderów jedno - szansę na umocnienie swojej pozycji w tymże rankingu. Szansę, z której pewnie skorzystają.

Turniej UBS Hong Kong Open to najstarszy w tym kraju zawodowy turniej golfowy, którego historia sięga 1959 r. Na podium stawali tu m.in. Greg Norman, Ian Woosnam, Bernhard Langer, Tom Watson, José Mar~a Olazábal czy Padraig Harrington.