Golf. Cudu nie było. Puchar Rydera zostaje w Europie

Triumf Europy w Pucharze Rydera. Numer jeden światowego rankingu i najlepszy golfista tego sezonu Rory McIlroy poprowadził drużynę ze Starego Kontynentu do szóstej wygranej w ostatnich siedmiu edycjach tej imprezy. Amerykanie w Europie nie wygrali od 1993 roku.

Puchar Rydera to trzy dni niesamowicie emocjonującej rywalizacji, gdzie jedno uderzenie może zmienić obrót spraw o 180 stopni. Europejczycy od samego początku uważani byli za faworytów, potwierdzili to podczas piątkowego i sobotniego grania w czwórkach i przed niedzielnymi pojedynkami jeden na jednego mieli dość bezpieczną przewagę - prowadzili 10:6.

Przewaga dość znaczna, ale gwarancji wygranej jeszcze nie dawała. Dwa lata temu USA miało po dwóch dniach dokładnie taką samą zaliczkę, ale Europejczycy straty odrobili i cieszyli się z wygranej, którą nazwano "Cudem w Medinah".

Na szkockim polu Gleneagles cudu nie było. Ton rywalizacji nadawali Europejczycy z Rorym McIlroyem. Irlandczyk sezon ma wyśmienity - zwyciężył w dwóch majorach, objął prowadzenie w światowym rankingu, a w niedzielę dał próbkę swojej najlepszej gry. Świetne drive'y, niesamowite putty, w sumie aż siedem birdie - Rickie Fowler, jego wielki rywal z PGA Tour, nie miał na niego sposobu, przegrał wyraźnie.

Kluczowy dla triumfu Europy był niesamowity chip Niemca Martina Kaymera na 16. dołku, który zapewnił mu wygraną nad Bubbą Watsonem, oraz nieprawdopodobny approach Jamiego Donaldsona na 15. dołku, który przesądził o pozostaniu pucharu w Europie. Piłka posłana przez Donaldsona z fairwaya wylądowała tuż przy fladze. - To było uderzenie życia - powiedział 38-letni gracz, dla którego był to debiut w Pucharze Rydera. Grający przeciwko niemu Keegan Bradley strat czterech punktów odrobić już nie był w stanie, podobnie jak cała jego drużyna.

Po zsumowaniu wyników Europejczycy wygrali 16 1/2 do 11 1/2 i znów dokopali Amerykanom. Z ostatnich 10 starć w aż ośmiu wychodzili zwycięsko, a gracze z USA od 21 lat nie potrafią wygrać, gdy zawody odbywają się w Europie. Teraz mają dwa lata, by wymyślić sposób na europejską maszynę. Kolejny Puchar Rydera zagrają na własnej ziemi - w 2016 roku zawody będzie gościć Hazeltine nieopodal Minneapolis.

Ryder Cup. Amerykanie kontra najlepsi golfiści Europy [DUŻE ZDJĘCIA]