Golf. Polacy na 27. miejscu po pierwszej rundzie Drużynowych MŚ Amatorów 2014

158 zawodników z 67 reprezentacji krajów całego świata spotkało się na 29. World Amateur Team Championship, zwanych także Eisenhower Trophy, które w dniach 10-13 września rozgrywane są w Karuizawie w Japonii. Polską drużynę tworzą: Mateusz Gradecki, Adrian Meronk i Jan Szmidt jr. Po pierwszym dniu zajmują 27. miejsce.

Światowy czempionat rozgrywany jest pod egidą Międzynarodowej Federacja Golfa (IGF) co dwa lata. Pierwszy turniej miał miejsce w 1958 roku, na szkockim polu golfowym w St. Andrews. Wówczas rywalizowano o puchar amerykańskiego prezydenta Dwighta D. Eisenhowera, który był z zamiłowania golfistą. Zawody zakończyły się pokonaniem Amerykanów przez reprezentację Australii. 6 lat później odbyły się pierwsze rozgrywki kobiet.

W 2012 roku, w tureckim mieście Belek, turniej skrócono z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Zwycięzcami okazali się Amerykanie, przed srebrnymi Meksykanami i brązowymi medalistami - Francuzami, Niemcami i Koreańczykami, którzy zakończyli z takim samym wynikiem.

Wtedy, tak jak i teraz, Polską drużynę tworzyli Ci sami zawodnicy: Mateusz Gradecki, Adrian Meronk i Jan Szmidt jr (wszyscy Toya Golf & Country Club Wrocław). Dwa lata temu w Turcji debiutowali, teraz pojechali na mistrzostwa z większym bagażem doświadczeń, aspiracjami na dobry występ i poprawę uzyskanego wówczas miejsca. Wtedy swój występ zakończyli z 17. lokatą, ex aequo z ekipą Holandii, Tajlandii, Walii i Zimbabwe, co zostało powszechnie uznane jako niezwykle udany start. Nic dziwnego, Polacy wyprzedzili ekipy takich krajów jak: Szkocja, Irlandia, Portugalia czy RPA.

Już dziś, 10 września, miała miejsce inauguracyjna runda zawodów. Uzyskiwany przez zespół wynik jest sumą rezultatów dwóch zawodników, którzy danego dnia turnieju zagrali najlepiej. W środę Mateusz Gradecki przeszedł pole za pomocą 70 uderzeń (-2), a Adrian Meronk zagrał na par. Po dodaniu do siebie tych rezultatów 142 uderzenia uplasowały Polaków na 27. pozycji, wraz z siedmioma innymi reprezentacjami.

Przed golfistami jeszcze trzy dni gry. Obecnie klasyfikację zespołową otwierają Kanadyjczycy, Szwedzi i Szwajcarzy, którzy po pierwszej rundzie prowadzą z wynikiem 134 uderzeń.

Zawody, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem organizatorów, zakończą się w sobotę, 13 września.

Dokładne wyniki po poszczególnych dniach na stronie igfgolf.org .

Odważne kobiety szaleją na falach, czyli MŚ surferek [ZDJĘCIA]

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live