Golf. Rekordowe mistrzostwa juniorów, triumf Szmidta w kategorii 19-34

Medale Citi Handlowy XX Międzynarodowych Mistrzostw Polski Juniorów i Mistrzostw Polski 19-34 rozdanie. Oba turnieje rozegrano w Kalinowych Polach GC nieopodal Świebodzina. Na starcie juniorskich MP stanęła rekordowa liczba aż 99 uczestników. Pięć z sześciu medali mistrzostw wywalczyli reprezentanci Polski. W kategorii wiekowej od 19 do 34 lat triumfowali Katarzyna Selwent i Jan Szmidt.

Po dwóch dniach gry w formacie stroke play nastąpił CUT. Kolejną fazą rywalizacji była rozgrywka w formule meczowej. Przystąpiło do niej najlepszych 16 juniorów i 16 najlepszych juniorek. Z kolei w czempionacie 19-34 zagrały trzy najlepsze golfistki, a także 16 najwyżej sklasyfikowanych po dwóch rundach stroke play golfistów.

Etap rozgrywek w fazie match play Citi Handlowy XX Mistrzostw Polski Juniorów miał burzliwy przebieg. Trzy medale rywalizacji dziewcząt znalazły się na szyjach reprezentantek Polski, a nową mistrzynią kraju została Dominika Gradecka (Toya G&CC Wrocław).

- Bardzo się cieszę z wywalczonego tytułu. Poziom prezentowany przez zawodniczki był wysoki, przez co na pewno nie było łatwo. Szczególnie zapamiętam półfinałowy mecz, gdzie jeszcze na 17. dołku przegrywałam i jakimś cudem udało mi się wygrać - powiedziała zawodniczka, która we wrześniu wyleci do Japonii, by reprezentować biało-czerwone barwy podczas drużynowych mistrzostw świata amatorów w Karuizawie.

Drugi stopień podium przypadł Marii Żrodowskiej (Tokary GC), a trzeci Dorocie Zalewskiej (Binowo Park GC).

Międzynarodowym mistrzem Polski juniorów został zaledwie 12-letni Alejandro Pedryc Ganko (Sobienie Królewskie G&CC). Młody golfista w drodze do upragnionego złota stoczył zacięte pojedynki. Mecz półfinałowy wygrał dopiero po siódmym dołku dogrywki, w finale zaś wynikiem 3&2 pokonał dobrze prezentującego się na przestrzeni całych zawodów Oskara Zaborowskiego (Toya G&CC Wrocław).

- Było ciężko, ale się udało! Nie trafiałem na łatwych przeciwników i starałem się wykorzystywać każdą szansę. Dałem radę - skomentował świeżo upieczony i najmłodszy w historii mistrz Polski juniorów.

Brązowy i jedyny medal czempionatu, który pojedzie za granicę, wywalczył Niemiec Lohr Laurids (Golfpark Leipzig).

Citi Handlowy Mistrzostwa Polski 19-34 zakończyły się już drugim, indywidualnym zwycięstwo Jana Szmidta w cyklu Citi Handlowy Polish Championships w sezonie. Zawodnik wygrał także pierwsze z serii mistrzostw - Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Match Play.

Golfista w półfinale pokonał reprezentanta Sobieni Królewskich G&CC Kamila Tatarczuka, który ostatecznie wywalczył brązowy medal. Obaj należą do krajowej kadry i stanowili część sześcioosobowej reprezentacji Polski, która w lipcu wywalczyła awans do europejskiej elity, 1. dywizji drużynowych mistrzostw Europy amatorów.

Srebrny medalistą jest Artur Dziugieł (First Warsaw G&CC). Dołożył on, tym samym, do zbioru trofeów kolejny krążek, bowiem wraz z klubowymi kolegami cieszył się już w tym sezonie wygraną i pucharem Citi Handlowy Klubowych Mistrzostw Polski Grupy Mistrzowskiej.

W gronie golfistek, od pierwszego dnia, najwyższą formę prezentowała Katarzyna Selwent (Toya G&CC Wrocław). Zawodniczka, stosunkiem 3&2, zakończyła na swoją korzyść mecz finałowy. Srebrny medal przypadł Zuzannie Gazdowskiej, a brązowy Mariannie Duczmal (obie z Sobieni Królewskich G&CC).