Golf. Gradecki wygrał Faldo Series. U siebie w domu

Świetna gra Polaków w polskiej edycji turnieju dla młodych golfowych talentów - Faldo Series Poland Championship 2014. Mateusz Gradecki i Alejandro Pedryc Ganko wygrali zawody w swoich kategoriach, które rozegrano na malowniczym polu Gradi Golf Club sąsiadującym z pałacem w Brzeźnie.

Najciekawsza była rywalizacja w kategorii juniorów do 21. roku życia, gdzie rywalizowali Adrian Meronk i Mateusz Gradecki, dwaj najlepsi polscy golfiści. Gradecki, który pole zna jak własną kieszeń (właścicielami bardzo pięknie położonego obiektu są jego rodzice), ogromną przewagę wypracował podczas sobotniej rundy i ostatniego dnia kontrolował przebieg wydarzeń.

Najlepsi polscy golfiści rywalizowali w jednej grupie, wiedzieli dokładnie, jaka jest sytuacja. Meronk wykorzystywał swoją przewagę siły, dalekimi uderzeniami szybciej zbliżał się w okolice greenu i lepiej puttował. 20-letni student uczelni wschodniego Tennessee ostatniego dnia odrobił część strat do rok młodszego kolegi, ale dzielącej ich 10-uderzeniowej różnicy nie był w stanie zniwelować.

- Adrian grał dziś rewelacyjnie, jednak mnie nie dogonił, bo 10 uderzeń to duża przewaga, a ja grałem wystarczająco dobrze, by ją utrzymać - mówił zadowolony Gradecki.

Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się wygrać w tym turnieju. Cieszę się, że tak udanym akcentem kończę sezon startowy w kraju i w dobrym nastroju będę przygotowywał się do wrześniowych drużynowych mistrzostw świata w Japonii - powiedział reprezentant Polski i zwycięzca Faldo Series Poland Championship w kategorii do lat 21.

Meronk w kategorii juniorów do lat 21 zajął drugie miejsce, a trzeci był Oskar Zaborowski. Oprócz pamiątkowych dyplomów i trofeów Gradecki i Meronk w nagrodę polecą na październikowy finał serii do USA.

Kategorię do 16 lat również zdominowali Polacy. Zwyciężył rewelacyjny Alejandro Pedryc Ganko, a trzecie miejsce wywalczył Jakub Dymecki. Na podium rozdzielił ich lider po dwóch pierwszych rundach - Austriak Ralph Leitner.

Radości po ostatnim uderzeniu nie kryły również reprezentantki Słowacji, które zwyciężyły zarówno w kategorii do lat 21, jak i do lat 16, a to za sprawą kolejno: Natalii Heckovej i Olgi Procharovej. Polki do samego końca walczyły o podium, co zaowocowało trzecim miejscem Dominiki Gradeckiej w rywalizacji juniorek starszych oraz obecnością na podium Marii Żrodowskiej i Doroty Zalewskiej wśród golfistek do lat 16.

W Faldo Series Poland Championship 2014 wystartowało blisko 60 zawodniczek i zawodników. Przez trzy dni rywalizowali na pięknym polu położonym obok pałacu w Brzeźnie, a oprócz tego uczestniczyli w golfowych warsztatach i seminariach. Swoich rad udzielali im m.in. jeden z aktualnie najlepszych golfowych trenerów Keith Wood i syn Nicka Faldo - Matthew, który na co dzień wraz z ojcem zarządza największą akademią golfową na świecie. Z rad korzystać warto, bo seria wychowała wielu zawodników z obecnej czołówki światowych list z Rorym McIlroyem, zwycięzcą tegorocznych The Open i PGA Championship, na czele.

Wyniki końcowe Faldo Series Poland Championship 2014:

Juniorzy do 21. roku życia:

1. Mateusz Gradecki (POL) - 66 uderzenia (łączny wynik po trzech rundach: 200)

2. Adrian Meronk (POL) - 63 (207)

3. Oskar Zaborowski (POL) - 72 (216)

Chłopcy do 16. roku życia:

1. Alejandro Pedryc Ganko (POL) - 69 (215)

2. Ralph Leitner (AUT) - 70 (216)

3. Jakub Dymecki (POL) - 74 (222)

Juniorki do 21. roku życia:

1. Natalia Heckova (SŁO) - 68 (211)

2. Johana Lunackova (CZE) - 70 (215)

3. Dominika Gradecka (POL) - 73 (219)

Dziewczęta do 16. roku życia:

1. Olga Procharova (SŁO) - 80 (226)

2. Maria Żrodowska (POL) - 76 (229)

3. Melanie Smejkalova (CZE) - 77 (230) (ex aequo), Dorota Zalewska (POL) - 77 (230)