Golf. Najlepszy w historii występ Polaka w mistrzostwach Europy. Brawo Adrian Meronk!

Turniej odbył się w dniach 6-9 sierpnia i zgromadził 144 zawodników z całej Europy. Adrian Meronk zakończył go na wysokiej 22. pozycji, dzięki rewelacyjnym wynikom uzyskanym w 3. i 4. rundzie zawodów, kiedy to Polakowi do pokonania pola The Duke's wystarczyło nawet kilka uderzeń mniej niż medalistom mistrzostw.

Mistrzostwa Europy amatorów organizowane są przez Europejską Federację Golfa, a rozgrywane corocznie od 1986 roku. Są jednym z czterech najwyżej punktowanych turniejów światowego rankingu amatorów World Amateur Golf Ranking (WAGR). Jego zwycięzca, oprócz tytułu mistrza starego kontynentu, otrzymuje także zaproszenie do udziału w The Open Championship - prestiżowym British Open, najstarszym z czterech turniejów wielkoszlemowych. Obecnym triumfatorem tych zawodów jest Rory McIlroy, który w 2006 roku wygrał mistrzostwa Europy amatorów.

- Cieszy nas dobry występ Adriana przed zbliżającymi się mistrzostwami świata. Trzeciego dnia zawodów zagrał najlepiej spośród wszystkich uczestników. Brawo Adrian Meronk! - powiedział prezes Polskiego Związku Golfa Marek Michałowski.

Adrian Meronk w roku ubiegłym debiutował w kontynentalnym czempionacie. Swój występ zakończył na 45. miejscu, z wynikiem +13. Wówczas cieszył się z awansu do finału. W obecnym sezonie wygrał Citi Handlowy Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Postołowie oraz zajął piąte miejsce w Otwartych Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Mężczyzn "LOTOS Polish Open" 2014, gdzie rywalizował z zawodowcami.

- Po dobrych wynikach w obecnym sezonie był apetyt na wysokie miejsce. Przed wyjazdem czułem też, że wiele osób na mnie liczy i życzy mi powodzenia. Pierwsza i druga runda niestety nie poszły. Byłem zbyt nerwowy, nie umiałem sobie wybaczyć błędów i w zasadzie myślałem już tylko o tym, by przejść cuta - skomentował zawodnik, który pierwszą i drugą rundę zakończył z sumą 76 uderzeń. Trzecia okazała się być jednak przełomową i ostatecznie jedną z najlepszych, jakie rozegrano w trakcie całych mistrzostw. Zakończona wynikiem 68 uderzeń była najlepszą tego dnia i zapewniła Meronkowi pewny awans do finału.

- Ogólnie jestem zadowolony, mimo że początkowo nie zanosiło się na to, udało mi się pokazać dobrą grę. Udowodniłem, że potrafię osiągać rezultaty równe najlepszym, ale niestety zabrakło regularności na przestrzeni całych mistrzostw - podsumował.

Zadowolony z reprezentanta jest także trener kadry narodowej Mike O'Brien. - To najlepszy występ Polaka w historii mistrzostw Europy. Adrian ma duże umiejętności. Szkoda, że zabrakło na początku cierpliwości, ale podniósł się w wielkim stylu. Pokazał wysoką formę, a to dobry prognostyk przed mistrzostwami świata, które już we wrześniu w Japonii - powiedział.

Drugi z naszych reprezentantów, tegoroczny mistrz Polski Match-Play Jan Szmidt, nie przeszedł cuta i zakończył turniej po trzecim dniu gry.

Zwycięzcą zawodów został, jako jedyny kończący na minusie, Anglik Ashley Chestersu z wynikiem 282 uderzeń. Srebrne medale wywalczyli ex aequo Niemiec Max Roehrig oraz Irlandczyk Gary Hurley, którzy mogli pochwalić się sumą 285 uderzeń.

International European Amateur Championship 2014 rozegrano na szkockim polu The Duke's, usytuowanym na obrzeżach St. Andrews. Obiekt długości około 7,500 jardów, tj. prawie 6,860 metrów, liczący ponad 100 bunkrów, był wielokrotnie modernizowany, by ostatecznie stać się wyzwaniem nawet dla najlepszych graczy na świecie.

WYNIKI

1.Ashley CHESTERS, Hawkstone Park (-2) 69, 72, 69, 72: 282

2.Max ROEHRIG, Frankfurter GC (+1) 70, 72, 72, 71: 285

2.Gary HURLEY, WestWaterford/NUIM (+1) 66, 72, 76, 71: 285

22. Adrian MERONK, Toya Golf & Country Club Wroclaw (+8) 76, 76, 68, 72: 292