Golf. Meronk jak McIlroy

Najlepszy polski golfista Adrian Meronk wywalczył tytuł mistrza Polski amatorów. Na polu Postołowo GC wygrał turniej Citi Handlowy XX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Mężczyzn.

Meronk popisał się efektowną i skuteczną grą. W pierwszych dwóch rundach miał po 69 uderzeń (trzy mniej niż par pola) i zdecydowaną przewagę w klasyfikacji generalnej. Rundę finałową zagrał niczym Rory McIlroy podczas ostatniego British Open - zamiast ofensywnego stylu, postawił na bezpieczną obronę przewagi. 73 uderzenia ostatniego dnia wystarczyły.

- Wiedziałem, że prowadzę i nie czułem dużej presji. W pewnym momencie Austriak był już na -5, ja wówczas, na -2, ale dalej grałem swoje. Końcówka finałowej rundy nie poszła już tak jak chciałem - double bogey, bogey i par. Trudno powiedzieć, to chyba zmęczenie po całym tygodniu nieprzerwanej gry - powiedział Meronk.

Miał prawo czuć się zmęczony. Od poniedziałku grał w Pasłęku na polu Sand Valley w Lotos Polish Open, turnieju należącym do zawodowej ligi Pro Golf Tour i, rywalizując głównie z zawodowymi golfistami, zajął w nim bardzo dobre piąte miejsce. Po zaledwie dniu przerwy, znów musiał osiągnąć szczyt koncentracji, tym razem w MP w Postołowie. - Jest zwycięstwo i to jest najważniejsze. Taki był cel, więc nie pozostaje mi podsumować inaczej tego występu, niż jako udany - skwitował Meronk.

21-letni golfista, na co dzień student uczelni East Tennessee, zakończył turniej w Postołowie z wynikiem 211 uderzeń. Drugi był Austriak Markus Maukner (215 uderzeń), a trzecie miejsce zajął Alexander Kleszcz (216 uderzeń), który ma polskie korzenie i świetnie mówi po polski, ale gra jako reprezentant Austrii.

- Pole było znakomicie przygotowane, szybkie greeny. Zagrałem regularny turniej kończąc na par - 216. To dobrym wynik. W finale, na dwóch ostatnich dołkach musiałem zapisać sobie dwa bogey'e. Szkoda było tych punktów na -4 i ostatecznie skończyłem na -2 - podsumował Kleszcz, który wywalczoną trzecią pozycją powtórzył osiągnięcie z 2011 roku.

Zawody z cyklu 12 turniejów Citi Handlowy Mistrzostw Polski rozegrano w dniach 25-27 lipca, na polu Postołowo GC. Należą do kalendarza turniejów Światowego Rankingu Golfa Amatorskiego (WAGR), dzięki czemu wywalczone punkty wpłyną na klasyfikację zawodników w najważniejszym zestawieniu amatorów.

W Postołowie wystartowało 111 zawodników, w tym kilku gości z państw europejskich - Austrii, Litwy, Łotwy i Szwecji.

W turnieju wystartowali także znani, polscy sportowcy - Jerzy Dudek, Mariusz Czerkawski i Mateusz Kusznierewicz. Najlepiej z nich spisał się Czerkawski, który z wynikiem 244 uderzeń był 28. Dudek zajął dzielone 48. miejsce (261 uderzeń), a Kusznierewicz wycofał się po pierwszym dniu turnieju.

Wraz z zakończeniem MP mężczyzn, dobiegła końca druga i ostatnia eliminacja do reprezentacji Polski na European Senior Men's Team Championship by BMW 2014. Zespoły biorące udział w tej rywalizacji, już we wrześniu spotkają się na polu Sierra Golf Club gdzie staną do walki o drużynowy tytuł mistrzowski starego kontynentu.

- Po dzisiejszym dniu będzie można już wyselekcjonować pięciu, pewnych kandydatów. Jedna dzika karta, która jest do mojej dyspozycji nie została jeszcze przydzielona. Muszę się jeszcze zastanowić. Pewne przypadki losowe miały miejsce, ale mam swoich dwóch kandydatów i z nich będę musiał wybrać. Jest to trudna decyzja - skomentował Bogusław Bil, kapitan polskiej ekipy na Drużynowe Mistrzostwa Europy Seniorów 2014.

Zwycięzcy Citi Handlowy XX Międzynarodowych Mistrzostw Polski Mężczyzn 2014: