Golf. 64-letni Tom Watson pobił swój własny rekord

Ostatnie British Open wygrał ponad 30 lat temu, ale swoją grą ciągle zadziwia. 64-letni Tom Watson w piątek przeszedł cuta, czyli awansował do finałowych rund, jako najstarszy zawodnik w historii turnieju. Miał taki sam wynik jak Tiger Woods. Liderem po dwóch dniach jest Irlandczyk Rory McIlroy.

Watson urodził się w 1949 roku. Gdy odnosił największe golfowe sukcesy w karierze, czyli na przełomie lat 70. i 80., McIlroya, aktualnego lidera British Open, jeszcze nawet na świecie nie było. W sumie ma osiem wygranych w turniejach zaliczanych do golfowego Wielkiego Szlema, a British Open wygrywał pięciokrotnie, po raz ostatni w 1983 roku.

Choć od lat nie wygrywa już zawodowych turniejów, to cały czas udowadnia, że golf to sport, w którym wiek aż tak wielkiej roli nie gra. - Gram w golfa jak staruszek. Raz na lewo, raz na prawo, czasem prosto, a potem dwa putty na greenie. Moim celem było dostanie się do weekendowych rund i teraz zobaczymy, co mogę jeszcze pokazać - mówił Watson dziennikarzom po piątkowej rundzie.

Choć może i gra jak staruszek, to wyniki ma podobne do młodszych o połowę albo i więcej graczy. W czwartek i piątek zagrał po 73 uderzenia i z wynikiem +2 przeszedł cuta podczas British Open jako najstarszy gracz w historii. Pobił swój własny rekord sprzed dwóch lat.

- Robię w zasadzie wszystko tak samo jak wtedy, gdy miałem 22 lata. Nie uderzam już tak mocno piłek, czuję ból, dlatego nie wybijam koszyka piłek na rozgrzewkę przed rundą - tłumaczy.

Watson przeszedł cuta z takim samym wynikiem jak Tiger Woods. 38-letni Amerykanin gra swój drugi turniej po kontuzji pleców. Zaczął od przyzwoitego wyniku -3 pierwszego dnia, ale w piątek niemal zniweczył cały wysiłek. Awans do weekendowego grania uratował dzięki birdie na ostatnim dołku.

Liderem British Open jest Rory McIlroy. 25-letni Irlandczyk w czwartek i w piątek zagrał niemal identycznie (po 66 uderzeń) i z wynikiem -12 zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji turnieju. Drugi Dustin Johnson traci do niego cztery uderzenia (-8), a trzecie miejsce dzieli sześciu graczy z wynikiem -6. Lider światowego rankingu Adam Scott zajmuje dzielone 15. miejsce (-3).