Golf. Polki 17. w Drużynowych Mistrzostwach Europy Dziewcząt

Z rozgrywanych na Słowacji Drużynowych Mistrzostwach Europy Dziewcząt debiutujące w imprezie reprezentantki Polski przywiozą 17. miejsce. Biało-czerwone w turnieju pokonały uważane za faworytki Walijki oraz Słowaczki.

Tegoroczne European Girls' Team Championship, rozegrane zostały po raz pierwszy z udziałem Polek. W dniach 8-12 lipca, pole Golf Resort Skalica na Słowacji było miejscem rywalizacji drużyn z 21 krajów kontynentu. Każda ekipa narodowa, składającą się z 6 golfistek, rozgrywała 2 dni stroke play, których wyniki przesądziły o rozstawieniu drużyn w fazie match play.

Nasze reprezentantki podczas pierwszego dnia turnieju musiały stawić czoła nie tylko wymagającemu i długiemu polu, ale także niesprzyjającym warunkom pogodowym. Najlepiej sprostała temu wyzwaniu Nastasia Kossacky, zajmując 23. pozycję w klasyfikacji indywidualnej. Drużynowo Polki były 18.

Druga runda, mimo że nie przyniosła zmiany zajmowanej lokaty przez naszą reprezentację, pokazała że golfistki szybko się uczą i potrafią wyciągać wnioski. Tego dnia aż pięć naszych kadrowiczek schodziło z pola z sumą poniżej 80 uderzeń.

Po grze indywidualnej, w pierwszym meczu przyszło się spotkać z drużyną gospodarzy. Początkowo punkty padały łupem Słowaczek, które wygrały foursome 4&2 oraz singla 2&1. Sytuację odwróciły wygrane w dogrywkach Doroty Zalewskiej i Dominiki Gradeckiej, a także uzyskany zwycięski wynik 4&3 Nastasii Kossacky. Doprowadziło to do ostatecznego triumfu biało-czerwonych, które stanęły przed szansą gry o 17. miejsce przeciw Walijkom.

Dużą niespodzianką zakończyły Polki historyczny, pierwszy udział w Drużynowych Mistrzostwach Europy Dziewcząt. Patrząc na dotychczasowe dokonania i golfową historię Walii, przeciwniczki były typowane jako faworytki. Stało się jednak inaczej i po zwycięskim meczu 3:2 Polki zajęły ostatecznie 17. miejsce.

Triumfatorkami turnieju zostały Francuski, które w finale pokonały Włoszki 5:2. Trzecie miejsce wywalczyły zeszłoroczne zwyciężczynie - Szwedki.

Sześcioosobowa kadra reprezentantek Polski w European Girls' Team Championship:

Karolina Barucka (Rosa Private GC), Karolina Dobrowolska (Tyski KG), Dominika Gradecka (Toya G&CC Wrocław), Nastasia Kossacky (Toya G&CC Wrocław), Dorota Zalewska (Binowo ark GC), Maria Żrodowska (Tokary GC).