Jedenastka gwiazd, które zagrają na Euro 2012 w Poznaniu

Trzy mecze, trzy drużyny, co najmniej kilkanaście futbolowych gwiazd światowego formatu - tak będzie wyglądało Euro 2012 na poznańskim Stadionie Miejskim. Oto jedenaście największych futbolowych postaci z Irlandii, Włoch i Chorwacji, które wybiegną na jego murawę.

Robbie Keane (Irlandia)

Pozycja na boisku: napastnik

Klub: Los Angeles Galaxy

Wiek: 32 lata

Wartość: 4,5 mln euro

53 gole strzelone w 117 występach w reprezentacji czynią go najlepszym strzelcem w historii kadry Irlandii. Kiedyś gwiazda ligi angielskiej, przede wszystkim Tottenhamu Hotspur, dziś występuje u boku m.in. Davida Beckhama w Los Angeles Galaxy. W tym sezonie strzelił 3 gole w 9 meczach ligi MLS. 10 lat temu, na mundialu w Korei i Japonii Robbie Keane był najskuteczniejszych piłkarzem Irlandii. Zdobył 3 bramki w 4 meczach i poprowadził swój zespół do 1/8 finału.

Eduardo (z lewej) walczy o piłkę z Dorinem Goianem z Rumunii Eduardo (z lewej) walczy o piłkę z Dorinem Goianem z Rumunii Fot. VADIM GHIRDA AP

Eduardo Alves da Silva (Chorwacja)

Pozycja na boisku: napastnik

Klub: Szachtar Donieck

Wiek: 29 lat

Wartość: 8 mln euro

Urodzony w Brazylii reprezentant Chorwacji goni Davora Sukera w klasyfikacji najlepszych strzelców w dziejach tej druzyny. Trudno Eduardo nazwać ''farbowanym lisem'', bo do Dinama Zagrzeb trafił z Rio de Janeiro jako 15-latek. Pewnie miałby więcej niż 23 gole strzelone dla nowej ojczyzny (przy 45 Davora Sukera), gdyby nie koszmarna kontuzja, której doznał w 2008 roku. Jako piłkarz Arsenalu został brutalnie sfaulowany przez obrońcę Birmingham Martina Taylora, który złamał Eduardo nogę. Reprezentant Chorwacji stracił po tej kontuzji szansę występu na Euro 2008. W zakończonym właśnie sezonie ukraińskiej Premier Ligi zdobył 5 goli dla mistrza kraju, Szachtara Donieck.

Aiden McGeady (Irlandia)

Pozycja na boisku: pomocnik

Klub: Spartak Moskwa

Wiek: 26 lat

Wartość: 9 mln euro

Urodził się w Glasgow, karierę rozpoczynał w Celticu. Mógł wybierać reprezentację w której zagra - ma bowiem obywatelstwo zarówno brytyjskie, jak i irlandzkie. Po namowach dziadków ze strony matki oraz legendarnego irlandzkiego bramkarza Pata Bonnera, wybrał Irlandię. Na co dzień gra w Spartaku Moskwa, do którego Celtic sprzedał go za prawie 11 mln euro - to największa suma, jaką kiedykolwiek skasował za piłkarza ten szkocki klub. W reprezentacji jest postacią kluczową - trener Giovanni Trapattoni nie wyobraża sobie bez niego linii pomocy irlandzkiej drużyny.

Antonio Cassano (Włochy)

Pozycja na boisku: napastnik

Klub: AC Milan

Wiek: 30 lat

Wartość: 10 mln euro

Mało jest piłkarzy, trenerów i działaczy, z którymi Cassano grał i się nie pokłócił. Trudny charakter to - obok smykałki do strzelania goli - znak rozpoznawczy tego 30-letniego napastnika. Grał m.in. w AS Roma i Realu Madryt, teraz występuje w AC Milan. Z włoską reprezentacją już raz się żegnał, gdy jej selekcjonerem był pokłócony z Cassano trener Marcello Lippi. Wrócił do gry w narodowych barwach gdy trenerem kadry został Cesare Prandelli. Ten szkoleniowiec ma wyraźną słabość do Cassano - od początku widzi w nim lidera drużyny narodowej.

Andrea Pirlo (Włochy)

Pozycja na boisku: pomocnik

Klub: Juventus Turyn

Wiek: 33 lata

Wartość: 10 mln euro

Jako piłkarz osiągnął absolutnie wszystko - przez dziesięć lat gry w AC Milan dwa razy wygrał z nim Ligę Mistrzów, raz Klubowy Puchar Świata, z reprezentacją Włoch sięgnął po mistrzostwo świata na mundialu w Niemczech. W drużynie narodowej zagrał już 82 razy. Teraz jest już do niej powoływany jako gracz Juventusu Turyn, do którego przejście po dekadzie spędzonej w Mediolanie było sporą niespodzianką.

Mario Mandżukić (Chorwacja)

Pozycja na boisku: pomocnik

Klub: VfL Wolfsburg

Wiek: 27 lat

Wartość: 10 mln euro

Jego kariera w Chorwacji rozwijała się harmonijnie - najpierw grał w niewielkim klubie Marsonia Slavonski Brod, potem w stołecznym NK Zagrzeb. Stamtąd wyciągnął go najpotężniejszy chorwacki klub - Dinamo Zagrzeb - który w Mandżukiciu widział następcę sprzedawanego właśnie Eduardo da Silvy. Tam rozkwitła kariera zdolnego napastnika, który swoimi dwoma golami w dogrywce meczu z Ajaksem Amsterdam dał Dinamu awans do fazy grupowej Pucharu UEFA. Teraz gra w niemieckim Wolfsburgu, który zapłacił za niego ponad 7 mln euro!

Darijo Srna (Chorwacja)

Pozycja na boisku: pomocnik

Klub: Szachtar Donieck

Wiek: 30 lat

Wartość: 14 mln euro

Nieczęsty w dzisiejszym futbolu przykład przywiązania do barw klubowych - 30-letni kapitan reprezentacji Chorwacji do tej pory grał w zaledwie dwóch klubach: Hajduku Split i Szachtarze Donieck. W ukraińskim zespole jest już legendą, gra w nim od dziewięciu lat, a Donieck traktuje jako swój drugi dom. Nie sposób sobie wyobrazić bez niego chorwacką kadrę - zagrał w niej już 90 meczów.

Gianluigi Buffon (Włochy)

Pozycja na boisku: bramkarz

Klub: Juventus Turyn

Wiek: 34 lata

Wartość: 16 mln euro

Przyjeżdża na Euro 2012 w świetnej formie, po znakomitym sezonie, w którym dał się pokonać tylko 19 razy w meczach ligowych. A pomyśleć, że Gianluigiemu Buffonowi, uważanego przez wiele lat za najlepszego bramkarza świata, groziło zakończenie kariery z powodu problemów z kręgosłupem. Właśnie ze względu na kłopoty ze zdrowiem nie zagrał w meczach Juventusu Turyn z Lechem Poznań jesienią 2010 roku. Wrócił jednak na boisko i znów jest podstawowym bramkarzem oraz kapitanem reprezentacji. Zagrał w niej grubo ponad sto spotkań, w tym wygrany w 2006 r. finał mistrzostw świata.

Mario Balotelli Mario Balotelli Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Mario Balotelli (Włochy)

Pozycja na boisku: napastnik

Klub: Manchester City

Wiek: 22 lata

Wartość: 30 mln euro

Jeden z najbardziej niesfornych, a przy tym ogromnie utalentowany piłkarz. Miał 20 lat, gdy Manchester City zapłacił za niego Interowi Mediolan 27 mln euro. Anglicy zyskali znakomitego napastnika, który jednak równie często bryluje na boisku, co pakuje się w kłopoty poza nim. Jest jak duże dziecko: a to wywołał pożar w swoim mieszkaniu, bo bawił się w łazience fajerwerkami; Innym razem ciskał rzutkami w stronę młodych piłkarzy Manchesteru City. Ma zasadę, że nie celebruje specjalnie zdobytych przez siebie goli. Tłumaczy, że czeka z okazywaniem radości na jakąś ważną bramkę. Może w finale Euro 2012?

Daniele De Rossi (Włochy)

Pozycja na boisku: pomocnik

Klub: AS Roma

Wiek: 29 lat

Wartość: 32 mln euro

Niewielu jest w dzisiejszym futbolu piłkarzy takich, jak on. Daniele De Rossi to rodowity rzymianin i od początku swojej dorosłej piłkarskiej kariery jest związany z AS Romą. W jej koszulce rozegrał już blisko 400 spotkań w ciągu jedenastu sezonów! Niedawno przedłużył kontrakt z klubem do 2017 roku. Od 2004 roku ten waleczny, a zarazem błyskotliwy środkowy pomocnik, gra w pierwszej reprezentacji Włoch. - Euro 2012 uznam za udane dla nas, jeśli uda nam się osiągnąć poziom półfinału. Musimy wyjść z grupy, a potem zrobić wszystko, by dobrze wypaść w ćwierćfinale, w którym możemy trafić na takie potęgi jak Francja czy Anglia - mówi przed turniejem Daniele De Rossi.

Luka Modrić (Chorwacja)

Pozycja na boisku: pomocnik

Klub: Tottenham Hotspur

Wiek: 27 lat

Wartość: 39 mln euro

To nie włoskie gwiazdy, a filigranowy rozgrywający Chorwacji, Luka Modrić jest, według portalu transfermarkt.de, najdroższym piłkarzem, który wybiegnie na murawę stadionu przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu. - Zawsze byłem mały, drobny. Musiałem nauczyć się oszukać rywala techniką - mówi mierzący dziś 173 cm zawodnik. Piłkę kontroluje znakomicie, kopie ją obiema nogami, potrafi podać z centymetrową dokładnością. W reprezentacji Chorwacji zadebiutował w 2006 roku, ale dopiero, gdy kadrę przejął obecny selekcjoner Slaven Bilić, Luka Modrić został centralną postacią zespołu. Gdy w eliminacjach do Euro 2008 Chorwaci pokonali Anglików, środkowego pomocnika kupił Tottenham Hotspur. Za 23-latka zapłacił Dinamu Zagrzeb 21 mln euro. Co wyprawia na Wyspach? Obejrzyj poniższy filmik.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.