El. Euro 2012. Wieczór niespodzianek

Serbia przegrała z Estonią 1:3, a Włosi bezbramkowo zremisowali z Irlandią Północną w eliminacjach do Euro 2012. To największe, ale nie jedyne niespodzianki piątkowych spotkań. Zgodnie z oczekiwaniami wygrali Hiszpanie, Niemcy i Portugalczycy.

Już pierwsze piątkowe spotkanie zakończyło się zaskakująco. Słowacja, uczestnik ostatniego mundialu, przegrała na wyjeździe z Armenią 1:3. Takim samym rezultatem zakończył się mecz faworyzowanej Serbii z Estonią.

Punkty w meczu z Irlandią Północną stracili Włosi. Podopieczni Cesare Pradelliego nie byli w stanie znaleźć drogi do siatki wyspiarzy. Zaskakujący punkt zdobył też Luksemburg, który zremisował bezbramkowo z Białorusią. Podopieczni Brenda Stange pokonali Francuzów na Saint Denis, ale nie zdołali pokonać Jonathana Jouberta.

Świetnie w eliminacjach radzi sobie Czarnogóra, która wygrała trzeci z rzędu mecz i lideruje tabeli grupy G. W innym meczu tej grupy Lothar Mattheus udanie zadebiutował na stanowisku trenera Bułgarów, prowadząc ich do wyjazdowego zwycięstwa nad Walią.

Grupa A

Kazachstan - Belgia 0:2

Belgię uratował debiutant, pochodzący z Nigerii Marvin Ogunjimi. Napastnik Racingu Genk wszedł po przerwie i zdobył obie bramki.

Austria - Azejberdżan 3:0

Do zwycięstwa poprowadziłAustrię Marko Arnautović, zdobywca dwóch bramek.

Niemcy Turcja 3:0

W hitowym piątkowym meczu Niemcy łatwo pokonali Turków. Dwa gole zdobył niezawodny Mirosław Klose, jednego dołożył wygwizdywany Mesut Ozil.

Grupa B

Armenia - Słowacja 3:1

Spora niespodzianka, bo Słowacja to uczestnik finałów mistrzostw świata, a Armenia to europejski kopciuszek. Prowadzenie dla gospodarzy zdobył w 23. minucie Jura Mowsisjan. Przed przerwą wyrównał co prawda Vladimir Weiss, ale bramki Geworga Gazarjana i Henrika Mchitarjana zapewniły triumf Ormianom.

Andora - Macedonia 0:2

Macedonia wygrała 2:0 po golach Naumowskiego i Sikowa.

Irlandia - Rosja 2:3

Rosja prowadziła już 3:0, ale gole Robbiego Keane'a i Shane'a Longa zapewniły emocje do ostatniego gwizdka.

Grupa C

Serbia - Estonia 1:3

Niespodzianka w Serbii. Po godzinie gospodarze wygrywali 1:0, ale końcówka należała do gości.

Irlandia Płn. - Włochy 0:0

Nieudolność w ataku Włochów znów dała o sobie znać, owocując stratą punktów w mecz ze słabą Irlandią Północną.

Słowenia - Wyspy Owcze 5:1

Słowenia bez problemu pokonała Wyspy Owcze, a hat-tricka w tym spotkaniu skompletował Tim Matavz.

Grupa D

Luksemburg - Białoruś 0:0

Białoruś nieoczekiwanie straciła punkty w Luksemburgu. W nerwowej końcówce czerwoną kartkę obejrzał Kornilenko.

Albania - Bośnia i Hercegowina 1:1

Albania podzieliła się punktami z Bośnią i Hercegowiną, ale pozostanie liderem grupy D.

Grupa E

Węgry - San Marino 8:0

Węgrzy rozgromili San Marino aż 8:0. Trzy bramki zdobył Szalai, dwie Rudolf. Wynik ustalił z rzutu karnego Zoltan Gera.

Mołdawia - Holandia 0:1

Gol niezawodnego ostatnio Klaasa-Jana Huntelaara daje Holandii minimalną wygraną.

Grupa F

Gruzja - Malta 1:0

Gruzja w ostatniej minucie zdobyła bramkę na wagę trzech punktów w meczu z Maltą.

Grecja - Łotwa 1:0

Trzy punkty Grecji zapewnił Vassilios Torossidis.

Grupa G

Czarnogóra - Szwajcaria 1:0

Czarnogóra wygrała trzeci kolejny mecz i wyprzedziła w tabeli Anglię.

Walia - Bułgaria 0:1

Udany debiut zaliczył Lothar Mattheus. Jedyną bramkę zdobył Ivelin Popow.

Grupa H

Cypr - Norwegia 1:2

Norwegia wygrała trzecie spotkanie i zdecydowanie lideruje w grupie.

Portugalia - Dania 3:1

Dwie bramki Naniego i jeden Cristiano Ronaldo dały Portugalii bardzo potrzebne trzy punkty.

Grupa I

Czechy - Szkocja 1:0

O minimalnym zwycięstwie Czechów przesądziła bramka Hubnika.

Hiszpania - Litwa 3:1

Litwa z czterema zawodnikami z Ekstraklasy w składzie nie dała rady Hiszpanii. Jedyną bramkę dla pokonanych strzelił Darvydas Sernas z Widzewa.

Specjalny piłkarski serwis o Euro 2012 ?