Dobre wieści dla PGE Areny. Straż w końcu mówi - tak

Straż pożarna wyda w poniedziałek pozytywną opinię na temat PGE Areny Gdańsk. Dzięki temu będzie można zamknąć inwestycję i przystąpić do organizacji imprez, m.in. meczu między piłkarskimi reprezentacjami Polski i Niemiec

Polecamy - Ostatnie testy strażaków na PGE Arenie [ZDJĘCIA]

18 lipca mija termin, w którym straż pożarna musi wydać kolejną opinię na temat stadionu. Dwie poprzednie były negatywne, przez co PGE Areny ciągle nie oddano do użytku. Największe zastrzeżenia budził m.in. nie w pełni skonfigurowany system przeciwpożarowy. Strażacy uważali również, że wiele rzeczy zostało wykonanych niezgodnie z projektem. Z tym nie zgadzał się wykonawca.

Dlatego, aby poprawić napiętą atmosferę, tym razem procedurę odbioru rozpoczęto od spotkania w siedzibie gdańskiej straży pożarnej pomiędzy przedstawicielami miasta, wykonawcami, projektantami oraz strażakami.

Sama kontrola rozpoczęła się w zeszły czwartek i zakończyła po tygodniu. W piątek strażacy rozpoczęli pisanie protokołu.

- Wiem, jaka będzie nasza decyzja, jednak ogłosimy ją po przygotowaniu dokumentów, czyli w poniedziałek - powiedział nam w piątek Tomasz Czyż, rzecznik komendy miejskiej PSP.

Jak udało nam się ustalić, tym razem inspekcja zakończy się dla PGE Areny pozytywnie.

- Wiemy już, że straż pożarna wyda pozytywną opinię, choć będą w niej zawarte pewne uwagi - mówi na jeden z gdańskich urzędników.

Pozytywna opinia straży pożarnej, a konkretnie brak sprzeciwu w procesie wydawania pozwolenia na użytkowanie obiektu przez nadzór budowlany, jest ostatnim dokumentem jakiego brakuje wykonawcy, aby zakończyć budowę i przekazać stadion miejskiej spółce BIEG 2012.

- Jeżeli rzeczywiście jutro straż pożarna wyda pozytywną opinię, to we wtorek powinniśmy otrzymać pozwolenie na użytkowanie - mówi Ryszard Trykosko, prezes spółki BIEG 2012, odpowiedzialnej za budowę gdańskiego stadionu.

Możliwe stanie się także przekazanie stadionu przyszłemu operatorowi, czyli spółce Lechia-Operator. Proces przekazywania areny rozpoczął się już w piątek i potrwa tydzień. Po jego zakończeniu możliwe stanie się w końcu organizowanie imprez na stadionie, które jak do tej pory są jedynie odwoływane. Według obecnych planów pierwszym meczem na PGE Arenie Gdańsk ma być spotkanie ekstraklasy pomiędzy Lechią i Cracovią 12 sierpnia o godz. 20:30.

GALERIA: Ekskluzywna sesja zdjęciowa Lechii Gdańsk na PGE Arenie ?

 

kliknij w miniaturkę, żeby przejść do galerii

 

Budowlańcy i strażacy

Wykonawca stadionu, czyli konsorcjum Hydrobudowa/Alpine Bau sześciokrotnie zgłaszała do straży pożarnej zakończenie budowy. Po raz pierwszy 16. maja. Trzykrotnie strażacy w ogóle nie wydali opinii, gdyż konsorcjum samo wycofywało swoje wnioski. Za czwartym razem opinia byłą negatywna, mimo iż wykonawca ponownie wycofał swój wniosek. Pełną kontrolę straż pożarna przeprowadziła dopiero przy piątym zgłoszeniu z 17 czerwca. Strażacy znaleźli wówczas blisko sto różnego rodzaju usterek i choć konsorcjum Hydrobudowa/Alpine Bau błyskawicznie usunęło większość z nich, straż pożarna wydała decyzję negatywną. Szóste zgłoszenie wpłynęło do gdańskich strażaków 4 lipca. Termin wydania opinii mija dzisiaj. Tym razem decyzja ma być pozytywna.

Co o tym sądzisz? - wypowiedz się na naszym Facebooku. Dołącz do nas! ?