El. Euro 2012. Włosi potrenują na byłym terytorium mafii

Reprezentacja Włoch nowy ośrodek treningowy będzie miała w Rizziconi w Kalabrii - jeszcze do niedawna te tereny należały do jednej z najgroźniejszych organizacji przestępczych ostatnich lat - 'Ndranghety.

Tereny w Rizziconi zostały definitywnie odebrane mafii w 2003 roku. Teraz mają stać się bazą treningową dla reprezentacji Włoch, która będzie w niej przygotowywać się do kolejnych meczów eliminacji mistrzostw Europy. Ten symboliczny ruch ma pokazać, że Włosi wygrywają wojnę z mafią.

W środę przedstawiciele piłkarskiej federacji odwiedziły obiekty treningowe. Tereny, na których jeszcze do końca lat 90 de facto rządziła 'Ndrangheta, obecnie przekształcono w pięć pełnowymiarowych boisk piłkarskich, gdzie na co dzień ćwiczą młodzi zawodnicy. Regionalne władze liczą, że obecność najlepszych włoskich piłkarzy zachęci młodzież do uprawiania sportu.

Włosi swoją główną siedzibę mają w Toskanii. Do Kalabrii przeniosą się na razie tylko na krótkie zgrupowania w sierpniu, październiku i listopadzie przed kolejnymi meczami w eliminacjach Euro 2012. Włosi zajmują pierwsze miejsce w grupie C z pięcioma punktami przewagi nad drugą Słowenią. Najbliższy mecz rozegrają 2 września przeciwko Wyspom Owczym.

Kogo brakuje w kadrze Smudy&nbps?

Więcej o: