Euro 2012. Po mundialu w RPA rozkwitła liga. Jak będzie w Polsce?

- To co zostało po mundialu widać, gdy spojrzy się na poziom naszej ligi - mówi Kjetil Siem, szef Profesional Soccer League, czyli profesjonalnej ligi piłkarskiej w RPA. - Nie mam wątpliwości, że mamy jedną z najlepiej rozwijających się lig piłkarskich na świecie - dodaje. Czy podobny efekt po przyszłorocznych mistrzostwach czeka Polskę?

Bez adminów. Najmocniejsze poglądy na Facebook.com/Sportpl ?

Zeszłoroczny mundial okazał się dużym sukcesem. Choć początkowo przewidywano, że RPA nie zdąży z budową stadionów, a potem straszono przestępczością na ulicach południowoafrykańskich miast, impreza przebiegła bez większych problemów. Trwające miesiąc piłkarskie święto zjednoczyło kibiców, choć po raz pierwszy gospodarz mundialu nie przeszedł pierwszej rundy turnieju. Od kwietnia zeszłego roku reprezentacja awansowała jednak z 90. na 38. miejsce w rankingu FIFA i jest bliska awansu do najbliższego Pucharu Narodów Afryki, choć w poprzedniej edycji jej zabrakło.

Na mundialu zyskały też kluby, które wiele meczów zaczęły rozgrywać na nowoczesnych stadionach i przyciągać tysiące kibiców. Część meczów ligowych zespoły rozgrywają na własnych obiektach, a część na stadionach, które zostały po mundialu. - To jest lepszy produkt, rośnie jego atrakcyjność - twierdzi Irvan Khoza, prezes Orlando Pirates i wiceprezes południowo afrykańskiej federacji, który zwraca uwagę, że krajowa liga jest jedyną w Afryce, która zarabia na prawach telewizyjnych i funduje premie za miejsce w lidze. Wzrastają też pensje piłkarzy. Majowy finał krajowego pucharu, na stadionie Mbombela w Nelspruit oglądało 42 tys. kibiców, choć rywalem Orlando Pirates było zaledwie drugoligowe Black Leopards.

Stadiony w Polsce zbudowano nie tylko z myślą o Euro 2012, ale też klubach ekstraklasy. W Poznaniu na Stadionie Miejskim gra Lech. Stadion w Gdańsku od nowego sezonu będzie użytkowany przez Lechię, a we Wrocławiu ponad 40-tysięczy obiekt będzie miejscem rozgrywania meczów Śląska Wrocław. Już teraz wzrost frekwencji na meczach ligowych odczuwa Lech, a także kluby, które nowe stadiony budowały lub modernizowały równolegle do budowy stadionów na Euro (Zagłębie Lubin, Cracovia, Arka Gdynia, Legia Warszawa, Wisła Kraków). Nowy obiekt powstaje w Białymstoku. To wpływa na atrakcyjność ligi i na finanse klubów. Wiosenny mecz Lecha z Legią oglądało na żywo prawie 40 tys. kibiców.

W zakończonym niedawno sezonie średnia frekwencja w ekstraklasie wyniosła prawie 8,5 tys. kibiców na meczu. Rok wcześniej ledwo przekroczyła 5 tys.

Małe hura na Stadionie Narodowym ?

Więcej o: