Eliminacje Euro 2012. Anglicy płaczą. Znów

Drużyna Fabia Capella tylko zremisowała w Londynie ze Szwajcarią 2:2. Selekcjoner tłumaczy piłkarzy zmęczeniem, angielscy komentatorzy są zmęczeni selekcjonerem.

Dla każdego, kto od lat obserwuje grę reprezentacji Anglii, w sobotę nie zdarzyło się nic wyjątkowego. Gospodarze jak zwykle ogłosili się faworytami, spodziewali się, że łatwo pokonają 25. drużynę rankingu FIFA. Na boisku zamiast rywali demolować, zajmowali się głównie przerywaniem kontrataków rywali. Szwajcarzy mądrze się bronili, częściej atakowali i strzelali. Z akcji bramki nie zdobyli, ale - to też stały punkt angielskich zmagań o trofea - pomógł im bramkarz drużyny "Trzech Lwów". Joe Hart popełnił błędy po strzałach z rzutów wolnych Tranquillo Barnetty i Anglicy przegrywali 0:2. Zdołali wyrównać, ale - to nowość - mało kto wierzy, by z taką grą drużyna Capella osiągnęła na Euro 2012 sukces.

Złość komentatorów skupia się na selekcjonerze. Dziennikarze i kibice najchętniej przepędziliby Włocha już rok temu, po mundialu w RPA, który Anglia zakończyła porażką 1:4 z Niemcami w 1/8 finału. Zarzucali mu błędy w selekcji i taktyce. Selekcjoner przetrwał, bo federacji nie było stać na zapłacenie mu 12 mln funtów odszkodowania i zatrudnienie następcy.

Przez rok reprezentacja się zmieniła. Capello porzucił ustawienie 4-4-2, eksperymentuje z 4-3-2-1 i 4-2-3-1, zaprosił do pierwszej jedenastki 19-letniego pomocnika Arsenalu Jacka Wilshere'a, przywrócił do kadry Darrena Benta i Theo Walcotta, którzy na mundial nie pojechali. Wciąż jednak największym zwycięstwem Włocha jest rozbicie Chorwacji 4:1 w eliminacjach MŚ w RPA. Od tamtego meczu minęły prawie trzy lata.

Media wciąż narzekają na "taktyczne aberracje" Włocha, wypominają mu błędy w doborze piłkarzy. Po meczu ze Szwajcarią mają pretensje, że w pierwszej jedenastce zabrakło Ashleya Younga, który po przerwie zmienił słabego Franka Lamparda i strzelił wyrównującego gola.

Nikt nie dopuszcza do siebie myśli, by Anglików mogło na Euro 2012 zabraknąć. Na trzy kolejki przed końcem Anglia prowadzi w grupie i ma tyle samo punktów, co Czarnogóra. Obie drużyny spotkają się w październiku w Podgoricy. Jeśli zwyciężą gospodarze, Anglicy prawdopodobnie będą musieli przedzierać się na ME przez baraże.

Capello słaby mecz ze Szwajcarią, tłumaczył długim sezonem Premier League, który wykończył piłkarzy. To samo Włoch mówił rok temu, po mundialu w RPA. Dlatego zapowiedział, że jeśli jego drużyna zakwalifikuje się na ME, przed zgrupowaniem da kadrowiczom dziesięć dni wolnego.

Remis Anglii, zwycięstwo Portugalii - sobotnie wyniki eliminacji Euro 2012 ?

Więcej o: