Euro 2012: Joachim Loew i Oliver Bierhoff chcą zamieszkać w Gdańsku

Ustaliliśmy, że przedstawiciele niemieckiej federacji piłkarskiej już kilkakrotnie oglądali stadion przy ul. Traugutta i hotel Dwór Oliwski w Gdańsku. - Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma, ale z nieoficjalnych informacji wiemy, że w trakcie Euro 2012 Niemcy chcą mieszkać w Gdańsku - mówi dyrektor gdańskiego MOSiR Leszek Paszkowski.

Polecamy - Hiszpanie, Szwedzi i Niemcy na Pomorzu

O tym, jak poważnie Niemcy myślą o Gdańsku w kontekście Euro 2012, świadczy fakt, że kilkanaście dni temu w składzie delegacji wizytującej obiekty centrum pobytowego znalazł się nawet selekcjoner kadry Joachim Loew. Towarzyszył mu m.in. dyrektor niemieckiej reprezentacji Oliver Bierhoff. Najbardziej interesował ich obiekt przy ul. Traugutta.

- Niemcy zajrzeli niemal wszędzie. Oglądali halę do judo, sprawdzali sanitariaty itp. Loew najbardziej zainteresowany był jednak oczywiście stanem murawy stadionu - mówi dyrektor Paszkowski. - Był bardzo zadowolony z tego, co zobaczył, cieszył się, że boisko jest równe, duże i utrzymane w dobrym stanie. Co ciekawe, nie interesował go wygląd i standard szatni, gdyż jak stwierdził, piłkarze raczej nie będą z nich korzystać. Na trening wychodzić będą prosto z autokaru i podobnie po zajęciach od razu wracać będą do bazy - podkreśla Paszkowski.

Polecamy - Najpiękniejszy stadion w Polsce PGE Arena Gdańsk prawie gotowy [ZDJĘCIA]

A bazą będzie pięciogwiazdkowy hotel Dwór Oliwski, który Niemcy również odwiedzili kilka razy. Miejsce bardzo im się podoba i nie zgłaszali żadnych uwag.

Poza tym niemiecka delegacja wizytowała kompleks sportowy gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, który ma być wykorzystany jako dodatkowa arena treningowa. Z kolei hala uczelni ma służyć jako centrum konferencyjne. Niemcy analizowali również czas i sposób dojazdu z tych miejsc na lotnisko i stadion PGE Arena Gdańsk.

- Niemcy są bardzo zainteresowani pobytem w Gdańsku, i to bez względu na to, czy będą wylosowani w grupie polskiej, czy ukraińskiej. Mamy pewne przecieki, że wybiorą właśnie nasz ośrodek, ale oficjalnego potwierdzenia jeszcze nie mamy - zaznacza Paszkowski.

Zobacz - Jak prezentuje się stadion przy ul. Traugutta w Gdańsku

Oprócz Niemców stadion przy Traugutta wizytowali również Francuzi oraz Hiszpanie, jednak to nasi zachodni sąsiedzi są najbardziej konkretni.

- Dla nas goszczenie tak znakomitej drużyny byłoby zaszczytem, czekamy na Niemców z otwartymi rękoma - mówi dyrektor gdańskiego MOSiR i dodaje. - Niemcy byli delikatni i nie zwracali nam na to uwagi, ale my zdajemy sobie sprawę, że powinniśmy zadbać o estetykę obiektu przy Traugutta. Już trwa remont wnętrz, będziemy chcieli również poprawić wygląd elewacji. Zrobimy wszystko, żeby miał on bardziej europejski wygląd - zapewnia dyrektor Paszkowski.

Losowanie grup Euro 2012 odbędzie się 2 grudnia w Kijowie i zapewne po tym terminie poszczególne federacje oficjalnie ogłoszą dokonany przez siebie wybór centrów pobytowych. Każdy uczestnik finałowego turnieju ma wcześniej prawo wskazać w Polsce i na Ukrainie jeden główny ośrodek oraz podać dwa rezerwowe.

W tych pięknych miejscach ugościmy przyjezdnych (ZDJĘCIA)

 

Jaka przyszłość stadionu przy Traugutta?

Piłkarze Lechii grali przy Traugutta przez 66 lat, teraz od pożegnania z obiektem dzieli ich już tylko 450 minut. Do końca sezonu biało-zielonym pozostało bowiem tylko pięć spotkań na własnym stadionie. Ostatni mecz Lechii na historycznym obiekcie odbędzie się 29 maja z Zagłębiem Lubin. Potem zespół przeniesie się na PGE Arenę.

Jak zatem wyglądać będzie przyszłość stadionu MOSiR?

Paszkowski: - Cały czas będzie to baza treningowa piłkarzy Lechii, zarówno drużyny seniorskiej, jak i grup młodzieżowych. Ale szkoda by było, aby obiekt, w który zainwestowaliśmy tyle pieniędzy, pełnił tylko funkcję treningową. Dlatego chcielibyśmy, aby swoje mecze rozgrywała tu drużyna rugbistów Lechii. Jestem pewny, że ta dyscyplina jest w stanie przyciągnąć na trybuny tysiące kibiców. Takie spotkania jak derby z Arką Gdynia czy Ogniwem Sopot zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, a jeśli zadba się o odpowiednią oprawę, mecze te mogą być świętem rugby. Chcemy również organizować mecze międzypaństwowe, prawdopodobnie listopadowy mecz Polska - Niemcy odbędzie się właśnie na Traugutta. Ten stadion może i powinien się stać gdańskim centrum rugby. Do tego będziemy dążyć - zapewnia Paszkowski.

Hotel Dwór Oliwski

Centrum pobytowe w Gdańsku to stadion MOSiR przy ul. Traugutta oraz hotel Dwór Oliwski. Ten pięciogwiazdkowy obiekt położony jest w Oliwie, zaledwie 15 km od lotniska im. Lecha Wałęsy, 7 km od sopockiego molo i 10 km od centrum Gdańska.

W hotelu Dwór Oliwski znajduje się 70 klimatyzowanych pokoi, elegancka restauracja, XVII-wieczna piwnica win, stylowe spa i nowoczesne, w pełni wyposażone centrum konferencyjne.

Jednym z atutów hotelu Dwór Oliwski jest kameralne spa, w którym znajdują się: basen, sauna sucha, łaźnia parowa, sanarium, jacuzzi, studio cardio, "słoneczna plaża" oraz gabinet kosmetyczny.

Znajdź Trójmiasto-Sport.pl na portalu Facebook ?

Więcej o: