Wolontariat na Euro 2012 - od kwietnia w sieci

W kwietniu 2011 r. ruszy rozbudowany portal internetowy w ramach realizowanego przez miasta, które będą gospodarzami meczów w ramach piłkarskich mistrzostw Europy i nadzorującą polskie przygotowania do organizacji tego turnieju spółkę PL.2012 projektu ?Wolontariat 2012 - przyjazna przestrzeń publiczna? - poinformowała w środę spółka PL.2012.

Na początku użytkownicy portalu będą mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat celów projektu, zasad rekrutacji wolontariuszy przestrzeni publicznej, ich roli oraz wymagań, jakie muszą spełniać potencjalni kandydaci. Rekrutacja wolontariuszy na Euro 2012 ruszy jesienią. Na przełomie października i listopada w portalu uruchomiona zostanie sekcja rekrutacji. Pozwoli ona na rejestrację zgłoszeń osób zainteresowanych pełnieniem roli wolontariusza w trakcie Euro 2012 w miastach gospodarzach, selekcję kandydatów oraz zapraszanie wybranych osób na rozmowy kwalifikacyjne. Rejestracja będzie przeprowadzana z wykorzystaniem elektronicznych formularzy. W ramach rekrutacji wybranych zostanie ponad 2800 wolontariuszy przestrzeni publicznej

Rekrutacja zakończy się w I kwartale 2012 r. Po niej rozpoczną się szkolenia wolontariuszy. Portal będzie umożliwiał tworzenie indywidualnych profili, w ramach których użytkownicy będą mieli dostęp do spersonalizowanych, szczegółowych informacji na temat programu i harmonogramu szkoleń. Każdy wolontariusz przestrzeni publicznej na Euro 2012 zostanie poddany trzydniowemu programowi szkoleń, m.in. na temat komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej, udzielania pierwszej pomocy, topografii miasta, atrakcji turystycznych czy połączeń komunikacyjnych w obrębie miasta i międzymiastowych.

Wolontariuszem przestrzeni publicznej w trakcie Euro 2012 może zostać każdy, kto ukończył 18 lat przed rozpoczęciem szkoleń i zna język angielski w stopniu komunikatywnym. Udział w projekcie może wziąć zarówno młodzież, jak i osoby starsze oraz niepełnosprawni, mieszkańcy miast turniejowych, ale też wszystkich polskich miejscowości - dużych i małych. Wolontariusze będą pracowali w miejscach publicznych w miastach gospodarzach Euro 2012 w Polsce, czyli na przykład na lotniskach, dworcach kolejowych, w pobliżu stadionów, hoteli czy głównych miejskich szlaków komunikacyjnych. Ich podstawowym zadaniem będzie udzielanie informacji na temat miast i ich życia w czasie turnieju, połączeń komunikacyjnych czy też atrakcji turystycznych ponad 1 mln turystów, którzy odwiedzą Polskę w trakcie Euro 2012.

Więcej o: