El. Euro 2012. Hiszpanii pierwszy krok do historycznego wyczynu

W czwartkowym meczu eliminacji do Euro 2012 Izrael pokonał Maltę 3:1 po hat-tricku Benayouna. W piątek rozegrane zostaną kolejne 22 mecze pierwszej kolejki zmagań o awans do turnieju, który odbędzie się na stadionach Polski i Ukrainy. Do najciekawszych spotkań należy zaliczyć potyczkę Belgii z Niemcami oraz Anglii z Bułgarią.

Po prawie dwóch miesiącach przerwy mistrzowie Europy i świata, reprezentacja Hiszpanii wraca do walki o poważną stawkę. Pierwszym schodkiem na drodze do awansu do Euro 2012 będzie drużyna Liechtensteinu. Mecz rozegrany zostanie w Vaduz - obiekcie, który może pomieścić bagatela 6 tysięcy ludzi... Hiszpanie marzą o obronie mistrzowskiego tytułu na Starym Kontynencie, gdyż taki wyczyn nie przypadł w udziale jeszcze żadnej reprezentacji piłkarskiej w historii futbolu.

Ekipa Vicenta del Bosque zagra bez kontuzjowanego Carlesa Puyola. Nie powinno to być jednak przeszkodą w zdecydowanym zwycięstwie nad najsłabszą reprezentacją w grupie I.

Równie łatwy przeciwnik czeka ekipę Holandii. Drużyna Oranje kwalifikacje rozpocznie od wyjazdowego meczu z San Marino. Do tej pory Holendrzy mierzyli się z San Marino tylko cztery razy. Wszystkie te mecze wygrali, nie tracąc żadnego gola.

Najciekawszymi meczami pierwszej kolejki eliminacji do Euro 2012 będą z pewnością spotkania Belgii z Niemcami oraz Anglii z Bułgarią. Joachim Loew ogłosił, że Michael Ballack ponownie będzie kapitanem reprezentacji Niemiec, natomiast Manuel Neuer pierwszym bramkarzem. W piątek Niemcy zagrają jeszcze bez Ballacka, który zmaga się z kontuzją.

W reprezentacji Anglii prawdziwa plaga kontuzji. Rio Ferdinand z Manchesteru United, John Terry i Frank Lampard z Chelsea, Bobby Zamora i David Stockdale z Fulham oraz Peter Crouch z Tottenhamu Hotspur nie zagrają w pierwszych meczach kwalifikacyjnych do Euro 2012 z powodu odniesionych urazów. Fabio Capello, podobnie jak przed mundialem w RPA, ma spory problem. W reprezentacji Trzech Lwów na lidera kreuje się gwiazdę Arsenalu Londyn, Theo Wallcotta. Cztery lata temu 21-letni obecnie Walcott niespodziewanie pojechał z reprezentacją Anglii na mundial w Niemczech. - Wiele się w tym czasie zmieniło, wiele wydarzyło. Miałem wzloty i upadki, ale jednego jestem pewien - w piłkę gram lepiej - powiedział klubowy kolega Wojciecha Szczęsnego i Łukasza Fabiańskiego.

Hat-trick Benayouna na rozpoczęcie eliminacji

W meczu inaugurującym eliminacje do Euro 2012 w grupie F, Izrael pokonał u siebie Maltę 3:1. Wszystkie trzy bramki dla zwycięzców zdobył grający od niedawna w Chelsea Londyn Yossi Benayoun.

Po pierwszej połowie Malta nieoczekiwanie remisowała z faworyzowanym Izraelem 1:1. Prowadzenie dla gospodarzy zdobył w siódmej minucie Yossi Benayoun, jednak pół godziny później wyrównującą bramkę strzelił Jamie Pace.

W drugiej połowie lider drużyny Izraela jej zwycięstwo. Benayoun najpierw w 64. minucie wykorzystał jedenastkę, a w 75. minucie ustalił wynik spotkania, kompletując tym samym hat-tricka.

Vaduz: Liechtenstein - Hiszpania 20.45

400 minut bez gola - kryzys reprezentacji Smudy ?