Boniek, Szarmach, Błochin i Szewczenko ambasadorami Euro 2012

UEFA poprosiła czterech legendarnych piłkarzy, by zostali ambasadorami Euro 2012 - informuje oficjalna strona federacji.

Zbigniew Boniek i Andrzej Szarmach z Polski i Ołeh Błochin oraz Andrij Szewczenko z Ukrainy zgodzili się zostać oficjalnymi ambasadorami turnieju, który w 2012 roku odbędzie się na ośmiu stadionach w Polsce i na Ukrainie.

Szarmach i Boniek to żywe legendy polskiej piłki, z kolei Błochin i Szewczenko to najwybitniejsi gracze w dziejach Ukrainy.

Andrzej Szarmach to m.in. dwukrotny medalista mistrzostw świata i srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich (1976), których był również królem strzelców.

Boniek zaś to były filar Juventusu, zaliczany do grona stu najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki, medalista mundialu 1982 i trzeci laureat Złotej Piłki.

Błochin zaś to jeden z najwybitniejszych piłkarzy byłego ZSRR. Zdobywca Złotej Piłki z 1975 roku, rekordzista pod względem występów i strzelonych goli w reprezentacji Związku Radzieckiego.

Szewczenko to laureat Złotej Piłki, wybierany najlepszym graczem lig: ukraińskiej, włoskiej, a także Ligi Mistrzów. Był też jej królem strzelców. Wybrany do setki najlepszych graczy XX wieku.

O Euro 2012 czytaj na Sport.pl ?