Rządowa ofensywa wobec PZPN

PRZEGLĄD PRASY. Polski rząd poprzez prokuraturę stara się osłabić, a może nawet usunąć władze PZPN - czytamy w "Dzienniku". Aż sześć osób z władz związku znajduje się w kręgu zainteresowań prokuratury, w tym sam prezes Grzegorz Lato.

Jak twierdzą wtajemniczeni działania rządu są potrzebą chwili, trwa kryzys gospodarczy, a piłka nożna to dziedzina bardzo nośnia i na kanwie walki ze skorumpowanym, znienawidzonym przez społeczeństwo piłkarskim związkiem łatwo poprawić sobie poparcie w badaniach opinii publicznej. PZPN interesuje rząd także z powodu Euro 2012 i przyszłych profitów z tej imprezy. Większy wpływ na przygotowania do turnieju miałaby mieć rządowa spółka PL2012.

W poniedziałek w Warszawie doszło do spotkania zbuntowanych działaczy z Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej z przedstawicielami rządu i prokuratury. Skutkiem ma być udowodnienie nielegalności wyboru Jana Bednarka na prezesa tegoż związku. Bednarek, który jest także wiceprezesem PZPN i członkiem zarządu miał przywieźć na wybory 30 nielegalnych delegatów, dzięki którym został wybrany. Udowodnienie nielegalności tych władz oznaczałoby jednocześnie unieważnienie wyboru Laty na prezesa piłkarskiej centrali.

Zarzuty prokuratorskie usłyszał także inny członek zarządu - Kazimierz Greń z Podkarpacia, a w kręgu zainteresowań są też Eugeniusz Kolator i Zdzisław Kręcina, którzy kilka lat temu przelali na konto Widzewa pieniądze od Canal+. Kwota ta podlegała jednak egzekucji komorniczej, z powodu ogromnych długów łódzkiej drużyny. Prezes Lato natomiast ma być przesłuchiwany w sprawie transferu Piotra Dudy ze Stali Mielec do ŁKS-u, podczas gdy był wiceprezesem pierwszego z tych klubów. Przyjął on 10 tys. złotych za transfer, który w założeniu miał być bezgotówkowy.

W walce ze związkiem minister sportu Mirosław Drzewiecki zawarł sojusz z byłym prezesem Michałem Listkiewiczem. Został on odsunięty przez Latę od organizacji Euro i teraz to on wraz z rządem chce wykluczyć PZPN z negocjacji z UEFA.

Szef PL2012: UEFA zadowolona - czytaj tutaj ?