Polska chce zostać gospodarzem mistrzostw Europy! PZPN złożył wniosek

Zbigniew Boniek planuje zorganizowanie jeszcze jednej imprezy międzynarodowej mimo kończącej się kadencji na stanowisku prezesa PZPN. Według portalu meczyki.pl, działacz chce pomóc Polsce w byciu gospodarzem kobiecego Euro 2025.

Portal meczyki.pl informuje, że Polski Związek Piłki Nożnej, a w szczególności jego prezes Zbigniew Boniek, stara się o organizację mistrzostw Europy kobiet, które mają się odbyć w 2025 roku. W tym celu PZPN miał już się skontaktować z UEFA, aby przekazać swoją kandydaturę na gospodarza turnieju. We wniosku skierowanym do europejskiej federacji zawarto również aprobatę ze strony rządowej, która popiera pomysł związku. Źródło przekonuje, że to bardzo ważny punkt dla UEFA

Zobacz wideo "Podolski to jest już trochę taki miś z Krupówek. Ale to jest piękna historia"

Polska ponownie gospodarzem turnieju? Zbigniew Boniek zapowiada pomoc mimo końca kadencji

Piłka nożna kobiet w Europie cały czas się polepsza i podnosi poziom. Ostatnie mistrzostwa Europy zostały zorganizowane w Holandii w 2017. Wtedy triumfatorkami turnieju zostały Holenderki. Finał kobiecego Euro obejrzało ponad 28 tys. kibiców, co pokazuje tylko wzrost zainteresowania tymi rozgrywkami. 

Następne mistrzostwa Europy kobiet odbędą się natomiast w czerwcu 2022 roku. Gospodarzem turnieju będzie Anglia, a finał zostanie rozegrany - tak jak w przypadku Euro 2020 - na stadionie Wembley w Londynie. Organizatorzy zakładają, że będzie to największe wydarzenie kobiecej piłki w Europie, jeżeli tylko pandemia koronawirusa nie przeszkodzi w jego starcie. 

Portal meczyki.pl przekonuje, że szanse na utworzenie Euro 2025 kobiet w Polsce są bardzo duże. W realizację projektu ma się zaangażować sam prezes PZPN, Zbigniew Boniek, który przez lata dofinansowywał ten segment ze środków związku. W 2019 roku przyjął również plan rozwoju, który przeorganizował rozgrywki piłki nożnej kobiet w Polsce oraz zmienił zasady finansowania klubów czy praw telewizyjnych. 

Sytuacja jest o tyle wyjątkowa, bo Zbigniew Boniek kończy swoją kadencję prezesa PZPN w sierpniu 2021 roku. Dokładnie 18 sierpnia odbędą się wybory na nowego szefa polskiego związku. Głównymi kandydatami w przejęciu posady Bońka są Cezary Kulesza oraz Marek Koźmiński. Aby zarejestrować swoją kandydaturę, potencjalni kandydaci musieli do 19 lipca przedstawić co najmniej 15 rekomendacji od związków wojewódzkich, klubów ekstraklasy oraz pierwszej ligi. Każdy podmiot, których łącznie było 52 (16 + 18 + 18), mógł przyznać rekomendację dwóm kandydatom.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.