Dwie oficjalne kandydatury na gospodarza Euro 2028! Szósta próba z rzędu

Bułgaria, Grecja, Rumunia i Serbia ubiegają się o organizację mistrzostw Europy w 2028 roku. To druga oficjalna kandydatura. Wcześniej chęć przygotowania turnieju zgłosiła Turcja.

Wybory organizatora Euro 2028 odbędą się za ponad rok. Dokładnie jesienią 2022 roku. Dotychczas oficjalną chęć przeprowadzenia imprezy zgłosiły Turcja oraz grupa państw na Bałkanach. Warto zaznaczyć, że Turcja kandyduje o organizację mistrzostw Europy oraz świata nieprzerwanie od 2008 roku.

Zobacz wideo Finał wstydu na Wembley! Dantejskie sceny, obraz nędzy i rozpaczy [EUROSEKCJA LIVE]

UEFA szuka gospodarza kolejnych mistrzostw Europy. Dwie oficjalne kandydatury 

Prezes UEFA, Aleksander Ceferin przyznał, że federacja chce odejść od organizacji mistrzostw w wielu państwach. - Nie poparłbym już takiego rozwiązania, jest zbyt wymagające dla wszystkich - powiedział w rozmowie z BBC szef UEFA, Aleksander Ceferin. - Decyzję nt. tego formatu podjęto jeszcze zanim doszedłem do władzy i to uszanowałem. To ciekawy pomysł, ale trudny do wprowadzenia i nie sądzę, abyśmy raz jeszcze zdecydowali się na to rozwiązanie - dodał prezes UEFA

UEFA podjęła decyzję ws. przyjęcia kolejnego członka! Reprezentacja z gwiazdami piłkiUEFA podjęła decyzję ws. przyjęcia kolejnego członka! Reprezentacja z gwiazdami piłki

Zmiany zaplanowane przez Ceferina mogą wpłynąć negatywnie na kandydaturę Grecji, Bułgarii, Rumunii i Serbii. Poza Turcją chęć startu w wyborach na samodzielnego gospodarza turnieju wyraziły: Włochy, Hiszpania, Portugalia, Anglia i Rosja. Warto dodać, że wszystkie wymienione federacje starają się również o organizację mistrzostw świata 2030. Kolejne mistrzostwa Europy w 2024 roku odbędą się w Niemczech. Wybory na gospodarza turnieju przeprowadzono we wrześniu 2018 roku. 

50 dotychczasowych meczów Euro 2020 zostało rozegranych w 11 różnych krajach/federacjach. Najwięcej z nich, siedem, odbyło się w angielskim Londynie i rosyjskim Petersburgu. W niedzielę na Wembley w wielkim finale Anglia przegrała z Włochami w rzutach karnych 2:3. Ponadto grano także we Włoszech (Rzym), Niemczech (Monachium), Hiszpanii (Sewilla), Danii (Kopenhaga), Szkocji (Glasgow), Holandii (Amsterdamie), Azerbejdżanie (Baku), Rumunii (Bukareszt) i na Węgrzech (Budapeszt).

Więcej o: