Mural Rashforda został zdewastowany. A potem stało się coś wspaniałego

W niedzielę mural przedstawiający Marcusa Rashforda został zdewastowany. Ale już od poniedziałku rano wielu prawdziwych kibiców spontanicznie gromadzi się pod muralem i zakrywa obelgi karteczkami z wyznaniem wdzięczności.

Marcus Rashford, Jadon Sancho oraz Bukayo Saka zmarnowali rzuty karne w serii jedenastek finału Euro 2020. Po spotkaniu doszło do skandalicznych incydentów z angielskimi kibicami w roli głównej. W internecie zawrzało i pojawiło się mnóstwo hejtu, zwłaszcza na tle rasistowskim. Największym winowajcą okazał się Rashford, którego mural w Manchesterze został zdewastowany przez wandali. Pojawiły się na nim wulgarne wpisy i obraźliwe rysunki. Część zniszczeń już usunięto, a te wymagające większego nakładu pracy zasłonięto. Ale na szczęście uaktywnili się nie tylko hejterzy. Piłkarz Manchesteru otrzymał także wielkie wsparcie. Od poniedziałku rano wielu kibiców spontanicznie gromadzi się pod muralem i zakrywa obelgi karteczkami z wyznaniem wdzięczności.

Zobacz wideo Finał wstydu na Wembley! Dantejskie sceny, obraz nędzy i rozpaczy [EUROSEKCJA LIVE]

Chiellini zadedykował mistrzostw Europy Astoriemu. Chiellini zadedykował mistrzostw Europy Astoriemu. "Jest w naszych myślach i sercach"

Co można przeczytać? "Mogę rzucić piłkę, ale nigdy nie mogę zostawić samych takich ludzi jak ty", "Dziękuję za twoją pasję, współczucie i chęć zmiany życia", "Drogi Marcusie, wiedz, że jesteś podziwiany. I dla ludzi jesteś inspiracją". Oprócz karteczkach na murze, piłkarz Manchesteru otrzymał też kilka listów, szczególnie napisanych przez dzieci. Na przykład taki:

- Mam nadzieję, że nie będziesz długo smutny, bo jesteś świetną osobą. Już rok temu mnie zainspirowałeś, by pomagać ludziom. Teraz też to zrobiłeś. Jestem z ciebie dumny i na zawsze pozostaniesz moim bohaterem - napisał 9-letni kibic.

Rashford jest znany ze swej działalności charytatywnej, szczególnie wspiera dzieci i młodzież z trudnych domów. Podczas pandemii sponsorował posiłki w wielu szkołach.

Sprawa wszechobecnego hejtu była na tyle poważne, że nawet odniósł się do niej premier Wielkiej Brytanii. - Mam też jasny przekaz dla tych, którzy wykrzykiwali i wypisywali rasistowskie hasła. Wstydzę się was i mam nadzieję, że z powrotem wczołgacie się do jaskini, z której się wyłoniliście. Wracając do piłki, to naszym najbliższym celem jest mundial w Katarze. Cieszę się też, że wraz z Irlandią mamy nadzieję na zorganizowanie mistrzostw świata w 2030 roku - oświadczył Boris Johnson.

Do tych incydentów odniósł się Gareth Southgate. Selekcjoner reprezentacji Anglii przyznał, że jest wstrząśnięty takim zachowaniem kibiców. - To naprawdę niewybaczalne. Wiem, że wiele z tych ataków pochodzi z zagranicy, ale nie wszystkie. Byliśmy latarnią morską, łączyliśmy ludzi. Reprezentowaliśmy wszystkich i ta wspólnota musi trwać - stwierdził trener. - Pokazaliśmy, jaką siłę ma nasz kraj, kiedy działamy razem, łączymy naszą energię i optymizm. Teraz leczymy się jako drużyna. Jesteśmy z piłkarzami. Wiem, że 99 procent społeczeństwa też - dodał. 

Rzuty karne w finale Euro 2020Tłumaczymy decyzje trenera Anglii w rzutach karnych na Euro 2020. Pickford znów drażnił rywali

Rashford napisał list

- Przez cały dzień mogę znosić krytykę za swój występ i zły karny, który powinienem trafić, ale nigdy nie będę przepraszał za to, kim jestem i skąd pochodzę - pisze Marcus Rashford w otwartym liście do kibiców, który w całości przeczytacie TU.

Więcej o: