Anglia grzmi po finale Euro 2020. "To niewybaczalne, odrażające"

Po ostatnim meczu Euro 2020, w którym Anglia przegrała po serii rzutów karnych z Włochami na kilku piłkarzy wylała się fala rasistowskich komentarzy. Do całej sprawy odniósł się selekcjoner Gareth Southgate, przedstawiciele Angielskiego Związku Piłki Nożnej, a nawet książę William.

Reprezentacja Włoch po niezwykle emocjonującym spotkaniu pokonała Anglię w serii rzutów karnych, wygrywając Euro 2020. Po stronie Anglików jedenastek nie wykorzystali Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka. Po spotkaniu w mediach społecznościowych pojawiło się wiele rasistowskich komentarzy, co doprowadziło do wydania oświadczeń przez Angielski Związek Piłki Nożnej.

Zobacz wideo Finał wstydu na Wembley! Dantejskie sceny, obraz nędzy i rozpaczy [EUROSEKCJA LIVE]

Rasistowskie komentarze w stronę angielskich piłkarzy po finale Euro 2020

Menedżer reprezentacji Anglii Gareth Southgate powiedział, że dyskryminacja wymierzona w trzech graczy po porażce na Wembley pokazuje antytezę tego, czym są wartości drużyny narodowej i "wspólnoty", którą pokazał zespół. "Tego typu nadużycia są niewybaczalne. Absolutnie się za tym nie opowiadamy. Zbliżaliśmy ludzi, którzy mogli nawiązać kontakt z drużyną narodową. Zespół reprezentuje cały naród i musi to być kontynuowane" - powiedział.

Britain Euro 2020 Soccer England Racist AbuseAnglicy znaleźli winnego porażki w finale Euro 2020. Skandal. "To niewybaczalne"

Southgate odniósł się również do kwestii wyboru wykonawców rzutów karnych. "Pokazaliśmy siłę, jaką ma nasz kraj. To moja decyzja, kto wykonuje rzuty karne. Nie ma w tym żadnego przypadku. Wykonują je zarówno bardziej, jak i mniej doświadczeni gracze" - dodał.

Angielski Związek Piłki Nożnej oświadczył, że piłkarze, którzy padli ofiarami rasistowskich komentarzy otrzymają wsparcie. Angielski organ wezwał również rząd i firmy technologiczne do podjęcia zdecydowanych działań w tej sprawie. "FA zdecydowanie potępia wszelkie formy dyskryminacji i jest przerażona rasizmem internetowym, który został wymierzony w niektórych naszych graczy z Anglii w mediach społecznościowych" - brzmi część oświadczenia.

Książę William wydaje oświadczenie

Komentarz na temat tych wydarzeń wystosował również książę William. "Jestem zniesmaczony rasistowskimi atakami wymierzonymi w graczy reprezentacji Anglii po wczorajszym meczu. Jest całkowicie nie do przyjęcia, że gracze muszą znosić to odrażające zachowanie. To musi się natychmiast skończyć a wszyscy zaangażowani powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności" - napisał na Twitterze.

Przeszywający serce list Rashforda po finale Euro. Przeszywający serce list Rashforda po finale Euro. "Chciałbym to wykrzyczeć"

Podczas Euro 2020 doszło do jeszcze jednego przykrego incydentu z udziałem angielskich kibiców. Po meczu z Niemcami obrażali dziewczynkę, nazywając ją "nazistką". W efekcie tego zorganizowana została zbiórka, w ramach której chciano zrekompensować szkody wyrządzone dziewczynce i pokazać, że większość Anglików nie identyfikuje się z takim poziomem.

Więcej o: