UEFA wybrała najlepszego piłkarza Euro 2020! "Nadczłowiek". Bohater Włoch

Pięć meczów zakończonych serią rzutów karnych i wszystkie wygrane. To statystyki Gianluigi Donnarummy, który w niedzielę był bohaterem reprezentacji Włoch. To dzięki niemu pokonała ona w finale mistrzostw Europy na Wembley reprezentację Anglii (1:1, 3:2 po rzutach karnych).

"Nadczłowiek" - piszą statystycy OptaPaolo, którzy po wygranym finale przez Włochy zauważyli, że dla Gianluigiego Donnarummy był to piąty mecz w karierze, kiedy musiał bronić serię rzutów karnych. I że to był piąty mecz wygrany. Zaczął w klubie, w wieku 17 lat - w meczu z Juventusem, a później były jeszcze dwa spotkania w barwach Milanu przeciwko Lazio i Rio Ave. Teraz do tego dołożył kolejne dwa na Euro 2020 - w półfinale przeciwko Hiszpanii (1:1, 4:2 po karnych) i w finale przeciwko Anglii (1:1, 3:2 p.k.).

Zobacz wideo Kibice wdarli się na finał Euro 2020. Dantejskie sceny

Angielscy kibice przed finałem Euro 2020 Dantejskie sceny na finale Euro 2020. Rzecznik Wembley potwierdza. "Obrzydliwe"

Donnarumma wybrany piłkarzem Euro 2020 po finale Anglia - Włochy!

Kiedy w niedzielę wieczorem Donnarumma obronił w piątej serii strzał Bukayo Saki, nawet się nie ucieszył. Jakby nie był świadomy, że to już koniec. Ale to był koniec. Pomógł też Marcus Rashford - wpuszczony przez Gareth Southgate'a tylko na rzuty karne - który w trzeciej serii trafił w słupek. Wtedy stan się wyrównał, bo w drugiej serii nie strzelił Andrea Belotti. Nie był to jedyny karny niestrzelony przez Włochów, bo w piątej serii pomylił się do tej pory nieomylny Jorginho (Jordan Pickford obronił jego strzał). Wtedy z powrotem do bramki wszedł Donnarumma, który obronił wspomniany strzał Saki, a chwilę wcześniej - w czwartej serii - także uderzenie Jadona Sancho.

Do Donnarummy dotarło dopiero po kilkunastu sekundach, że jego ostatnia obrona dała Włochom mistrzostwo Europy. Że to on zapewnił im tytuł, za co został doceniony także przez organizatorów, którzy 22-letniego bramkarza wybrali piłkarzem całego turnieju.

Na koniec ciekawostka: dla Donnarummy był 33 mecz w kadrze i w żadnym z nich nie wpuścił więcej niż jednego gola.

Więcej o: