WŁOSI MISTRZAMI EUROPY! Anglia płacze, Donnarumma bohaterem w rzutach karnych!

Włochy mistrzem Europy! Do zdobycia trofeum potrzebowali dogrywki i rzutów karnych, w których pokonali Anglików 3:2 - po 120 minutach był remis 1:1. Albo inaczej: potrzebowali Gianluigiego Donnarummy, który obronił strzały Jadon Sancho i Bukayo Saki.

Dla Anglików miał to być koniec 55-letniego czekania na wielkie trofeum. Dla Włochów pierwsze mistrzostwo Europy od 53 lat. Ci, którzy w finale Euro 2020 na Wembley spodziewali się piłkarskich szachów, już po 117 sekundach zdali sobie sprawę, jak bardzo się pomylili.

Już w drugiej minucie gry rzut rożny dla Włochów zakończył się... golem dla Anglii. Fantastyczną kontrę wyprowadził Harry Kane, a po dośrodkowaniu Kierana Trippiera akcję idealnym strzałem z powietrza zamknął Luke Shaw, czym doprowadził do prawdziwej ekstazy 50 tysięcy angielskich kibiców na stadionie oraz miliony w całym kraju przed telewizorami.

Bramka Shawa była jego pierwszą w narodowych barwach i jednocześnie najszybszym trafieniem w całej historii meczów finałowych mistrzostw Europy.

W ten sposób zaledwie dwóch minut potrzebował Gareth Southgate, aby przekonać się, że podjął znakomitą decyzję, dopiero po raz drugi w tym turnieju korzystając z ustawienia z trójką środkowych obrońców. Wcześniej Anglicy takim systemem najpierw wygrali w 1/8 finału z Niemcami (2:0), teraz już w dwie minuty ułożyli sobie grę w wielkim finale. Akcja bramkowa była bowiem dziełem dwóch wahadłowych - ten prawy, Kieran Trippier, dośrodkował, a ten lewy, Luke Shaw, otworzył wynik spotkania.

Takie otwarcie tylko napędziło Anglików i zdjęło z nich presję, jeśli jakąkolwiek odczuwali. Przez pół godziny w pełni dominowali Włochów. W środku pola rządzili Declan Rice i Kalvin Phillips. Schodzący ze środka ataku Harry Kane był bezbłędny w rozegraniu piłki, a trójka stoperów Walker - Stones - Maguire nie pozwalała rywalom na stworzenie jakiegokolwiek zagrożenia pod bramką Jordana Pickforda.

A Włosi? Przez 30 minut byli na boisku tylko ciałem, ale na pewno nie umysłem. Dopiero w końcówce wrócili do gry i zaczęli konstruować akcje ofensywne. Stać ich było jedynie na strzały z dystansu Federico Chiesy, Marco Verrattiego i Leonardo Bonucciego. Najbliżej szczęścia był Chiesa, ale po jego uderzeniu piłka minimalnie minęła słupek bramki przeciwnika.

screen TwitterSzturm na Wembley! Totalny chaos. Lockdown tuż przed finałem Euro 2020

Włosi przebudzili się w drugiej połowie

W drugiej połowie Włosi się przebudzili na dobre i Jordan Pickford miał z każdą minutą coraz więcej pracy. Najpierw obronił uderzenie z ostrego kąta Lorenzo Insigne, potem fenomenalnie zatrzymał płaskie uderzenie z kilkunastu metrów Federico Chiesy.  Włosi jednak dopięli swego w 67. minucie, bo choć po rzucie rożnym Pickford zdołał również w niezwykły sposób sparować na słupek strzał głową Marco Verrattiego, tak do piłki najszybciej dopadł Leonardo Bonucci i było 1:1.

W końcówce podstawowego czasu gry dobrej sytuacji nie wykorzystał Domenico Berardi, ale ważniejszą informacją dla Roberto Manciniego była kontuzja znakomitego w tym spotkaniu Federico Chiesy. Zmienić musiał go klubowy kolega Federico Bernardeschi, co w kontekście dogrywki wydawało się być sporym osłabieniem Azzurrich.

W dodatkowym czasie gry wiele się nie działo. Strzał z dystansu Phillipsa był niecelny, a próbę Bernardeschiego skutecznie obronił Pickford. Obaj bramkarze - Donnarumma i Pickford musieli też kilkakrotnie interweniować na przedpolu, a wynik już się nie zmienił. O mistrzostwie Europy zadecydowały rzuty karne. Najpierw w drugiej serii pomylił się Andrea Belotti, a później także Jorginho. Ale mylili się także Anglicy - Marcus Rashford, który trafił w słupek oraz Jadon Sancho i Bukayo Saka, których strzały obronił Donnarumma.

Finał Euro 2020: Anglia - Włochy 1:1

(1:0), karne: 2:3

• Bramki: Shaw 2' - Bonucci 67'.
  • Anglia: Pickford - Trippier (71' Saka), Walker (120' Sancho), Stones, Maguire, Shaw - Rice (74' Henderson, 120' Rashford), Phillips - Mount (99' Grealish), Sterling - Kane.
  • Włochy: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (118' Florenzi) - Verratti (96' Locatelli), Jorginho, Barella (54' Cristante) - Chiesa (86' Bernardeschi), Immobile (54' Berardi), Insigne (91' Belotti).
  • Żółte kartki: Barella, Bonucci, Insigne, Chiellini, Jorginho.
  • Sędzia: Bjorn Kuipers (Holandia)