Anglicy i Włosi podjęli decyzję przed finałem Euro 2020. "Mają dość rozmawiania na ten temat"

To już pewne! Zarówno włoscy, jak i angielscy piłkarze uklękną przed pierwszym gwizdkiem finału EURO 2020 - informuje "Corriere dello Sport".

Anglicy klęczą od blisko roku. W ten sposób chcą walczyć o równość rasową i wspierać akcję "Black Lives Matter". Zdaniem wielu komentatorów, z biegiem czasu ten gest stracił jednak na wymowie i niektórzy, jak np. reprezentacja Polski, zamiast klęczeć, decydowali się na pokazanie znaku "RESPECT" (szacunek). Decyzja Anglików o klęczeniu budzi wielkie emocje także w kraju, część kibiców jest przeciwna, ale selekcjoner nie ma wątpliwości, że to ważny i potrzebny gest. Zdaniem Garetha Sotuhgate'a, piłkarze "mają dość rozmawiania na ten temat". - Ile można zastanawiać się, czy należy klękać, czy jednak nie należy. Oni naprawdę mają tego dość. Nie będą więcej rozmawiać na ten temat. W ten sposób manifestują swoje poglądy, ale jednocześnie chcą rozmawiać o piłce i się na niej skupić - powiedział kilka tygodni temu Southgate. I zdania nie zmienił.

Zobacz wideo

AzzurriWłoskie media już świętują! "Wszystko sprowadza się do zabawy"

Jak informuje "Corriere dello Sport", Zarówno angielscy, jak i włoscy, piłkarze uklękną przed pierwszym gwizdkiem finału EURO 2020. Przypomnijmy, że w trakcie turnieju Włosi raz klękali, a innym razem rezygnowali z wykonania tego symbolicznego gestu. I choć są włoscy piłkarze, którzy nie czują takiej potrzeby, to - jak donosi "CdS" - starsza gwardia włoskich zawodników przekonała resztę zespołu do tego symbolicznego gestu.

Kapitan Anglików otrzymał wzruszający list. Kapitan Anglików otrzymał wzruszający list. "Zasługujesz na to"

Co na to kibice?

Niedawno przeprowadzono badanie na ten temat. Z ankiety wnika, że gest jednoznacznie popierają Portugalczycy, Włosi, Hiszpanie i Niemcy. To ciekawe, bo z tego grona tylko Włosi - i to w nie wszyscy - klękali przed meczami. Anglicy, Walijczycy, Francuzi i Szkoci poparli gest połowicznie. Ale już w Holandii klęczenie ma więcej przeciwników. Polski badanie nie objęło.

Warto dodać, że klękanie to nie jedyny symboliczny gest podczas tego turnieju. Manuel Neuer i Harry Kane grali z opaskami kapitańskimi w barwach tęczy, solidaryzując się ze społecznością LGBT.

Więcej o: