W kluczowej akcji Anglia - Dania były dwie piłki! Ekspert i Anglicy nie mają wątpliwości

Czy sędzia powinien kontynuować akcję, skoro na boisku przebywały dwie piłki? I czy Raheem Sterling faktycznie był faulowany w polu karnym? Kontrowersyjne sytuację z meczu Anglia - Dania (2:1) analizował Manuel Grafe. Były sędzia dopatrzył się błędów arbitra środowego spotkania.

Anglia pokonała Danię 2:1 w półfinale Euro 2020 i zagra w niedzielę z Włochami o złoto. Mecz 1/2 finału był jednak pełen kontrowersyjnych decyzji arbitra. Sędzia Danny Makkelie jest mocno krytykowany. Szczególnie za sytuację z dogrywki, gdy podyktował rzut karny, po tym jak w polu karnym Danii padł Raheem Sterling. Wielu uważa, że karny nie powinien zostać podyktowany, bo Sterling nurkował i szukał faulu. - To nie był rzut karny, nigdy. Nigdy. Lepszy zespół wygrał, Anglia na to zasłużyła. Była fantastyczna, ale dla mnie to nie był rzut karny - mówił Jose Mourinho, którego zdanie podziela większość kibiców. Niemiecki magazyn "Kicker" postanowił przeanalizować pracę sędziego Makkeliego, a oceniał go Manuel Grafe, czyli były sędzia, który poprowadził 249 meczów Bundesligi, a gwizdał także w Lidze Mistrzów i Lidze Europy

Czy Sterling był faulowany?

- Piłkarz Manchesteru City zdecydował się na drybling w polu karnym, ale miał jasny cel. Chciał nabrać sędziego. Widać na powtórkach, jak podciąga nogę do góry i lekko ją zgina. Sędzia był dobrze ustawiony, więc powinien to widzieć. Był lekki kontakt, a skoro jest kontakt, to sędzia VAR sugeruje, by to arbiter główny podjął ostateczną decyzję. Uważam jednak, że kontynuacja gry byłaby właściwym rozwiązaniem, ponieważ w wielu podobnych sytuacjach sędzia Makkelie puszczał grę. Poza tym taka decyzja pasowałaby do tego turnieju, w którym zazwyczaj nie odgwizdywano tego typu przewinień - analizował Manuel Grafe.

Felix Brych zachował się jak grzybiarz - uważa Michał Listkiewicz.Kontrowersyjne decyzje w półfinale Euro. Sędzia wypunktowany. "Jak grzybiarz"

Ale to nie wszystko. Tuż przed tym, jak Sterling wbiegł w pole karne, na boisku znajdywały się dwie piłki. I w pewnym momencie były obok siebie. - Widać, że na murawie znajdywała się druga piłka. Zazwyczaj jest to czynnik, który nakazuje sędziemu przerwać akcję - uważał Niemiec.

Ale decydującym czynnikiem jest fakt, czy dodatkowa piłka wpłynęła na grę. Ale w tym przypadku widać, że obie piłki są wystarczająco blisko siebie, by zareagować. Nawet dziennikarze "The Sun", brytyjskiego brukowca, twierdzą, że powinien przerwać grę i wznowić ją od rzutu sędziowskiego.

Euro SekcjaMorata znowu upokorzony. "Potrzebuje szybkiej pomocy". Szaleństwo na Wembley

Warto dodać, że gdy już sędzia podyktował rzut karny, to angielscy kibice zaczęli świecić laserami w twarz bramkarza Danii, by go zdekoncentrować przed strzałem Harry'ego Kane'a.