Finał dla Anglii! Zdecydował rzut karny, a raczej dobitka w dogrywce!

Anglicy pierwszy raz w historii zagrają w finale mistrzostw Europy! W środę zespół Garetha Southgate'a pokonał po dogrywce Danię 2:1 i w niedzielę zagra na Wembley z Włochami!

Była 102. minuta meczu, gdy Raheem Sterling wpadł w pole karne reprezentacji Danii i został sfaulowany przez Joakima Maehle. No właśnie, został? Holenderski sędzia - Danny Makkelie - bez wątpienia podyktował rzut karny dla Anglików. Chociaż powtórki dostarczyły mnóstwo wątpliwości, to VAR sytuacji nie zmienił, podtrzymując bardzo kontrowersyjną decyzję o rzucie karnym dla Anglików.

Do tego podszedł Harry Kane i chociaż jego uderzenie odbił Kasper Schmeichel, to przy dobitce Anglika Duńczyk był już bezradny. Zespół Garetha Southgate'a zdobył upragnioną bramkę na 2:1. Bramkę na wagę awansu do finału Euro 2020

Dania oszukana?Dania okradziona w półfinale Euro! Jednoznaczny wyrok. "Piękne drukowanie"

Cudny gol Damsgaarda nie wystarczył

Początek spotkania był bardzo wyrównany. Po niezłych 20 minutach w wykonaniu reprezentacji Anglii to Duńczycy zaczęli przejmować inicjatywę. Najpierw po błędzie Jordana Pickforda szansę zmarnował Martin Braithwaite, a chwilę później minimalnie niecelny strzał sprzed pola karnego oddał Mikkel Damsgaard.

Zawodnik Sampdorii bardziej precyzyjny był w 30. minucie. To wtedy Duńczycy po jednym rzucie wolnym wywalczyli kolejny. O ile przy pierwszej próbie zdecydowali się na dośrodkowanie, o tyle przy drugiej Damsgaard oddał bezpośredni strzał z dystansu. I była to doskonała decyzja, bo piłka po potężnym uderzeniu wpadła do bramki Pickforda.

Mikkel Damsgaard zrobił to po raz pierwszy! Fenomenalne trafienie z rzutu wolnego na Euro 2020 [WIDEO]Mikkel Damsgaard zrobił to po raz pierwszy! Fenomenalne trafienie z rzutu wolnego na Euro 2020 [WIDEO]

Anglia w finale Euro 2020!

Gol dla Duńczyków obudził Anglików. W 38. minucie doskonałą okazję zmarnował Raheem Sterling, który po podaniu Harry'ego Kane'a znalazł się w sytuacji sam na sam z Kasprem Schmeichelem, jednak zamiast do bramki, uderzył wprost w Duńczyka. Minutę później był już remis. Prostopadłym podaniem na prawą stronę do Bukayo Saki popisał się Kane, zawodnik Arsenalu podawał do doskonale ustawionego Sterlinga, ale tego z niefortunną interwencją uprzedził Simon Kjaer. Duńczyk zdobył już 10. samobójczą bramkę na Euro 2020.

10 minut po przerwie Anglicy mogli prowadzić 2:1. Mogli, jednak niesamowitą interwencją popisał się Schmeichel. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Masona Mounta głową uderzał Harry Maguire, a Duńczyk w tylko sobie znany sposób odbił piłkę zmierzającą do bramki.

Im bliżej było końca podstawowego czasu gry, tym słabsi byli Duńczycy, a przewaga Anglików stawała się coraz większa. Zawodnicy Kaspra Hjulmanda słaniali się na nogach, mając problemy z wyjściem z własnej połowy. Mimo to drużyna Southgate'a nie tworzyła stuprocentowych szans, co doprowadziło do dogrywki.

W niej gra toczyła się tylko na duńskiej połowie. Anglicy od samego początku dogrywki byli bardzo cierpliwi w ataku pozycyjnym, tworzyli kolejne okazje bramkowe, co w końcu przyniosło kontrowersyjny rzut karny i bramkę Kane'a. Bramkę na wagę pierwszego w historii finału mistrzostw Europy dla Anglików.

Ci w finale zagrają z Włochami, którzy we wtorek po rzutach karnych wyeliminowali Hiszpanów. Finał na Wembley w niedzielę o 21.