Raz, dwa, trzy, cztery! Anglia jedzie na Wembley! Znamy pary półfinałowe Euro 2020

Reprezentacja Anglii została ostatnim półfinalistą Euro 2020! W ćwierćfinale rozegranym na Stadio Olimpico w Rzymie Anglicy rozbili Ukrainę aż 4:0 i w półfinale zagrają na Wembley z Danią!

Przed ostatnim meczem ćwierćfinałowym Euro 2020, który odbywał się w Rzymie, zdecydowanym faworytem była reprezentacja Anglii. Drużyna Garetha Southgate'a wygrała trzy z czterech dotąd rozegranych spotkań, nie straciła nawet bramki, a w 1/8 finału zdołała wyeliminować inną potęgę - Niemców. Ukraińcy z kolei cudem wyszli z grupy po zdobyciu ledwie trzech punktów ze słabiutką Macedonią Północną, a w 1/8 finału po heroicznym boju pokonali po dogrywce Szwecję 2:1.

W przeciwieństwie do meczu z Niemcami, tym razem Gareth Southgate zdecydował się na ofensywne zestawienie swojej drużyny i niespodziewanie postawił na Jadona Sancho, który dotąd nie odgrywał na Euro żadnej roli. Jednak to nie Sancho, a Raheem Sterling już w 4. minucie potwierdził, że jest kluczowym zawodnikiem reprezentacji Anglii. Skrzydłowy Manchesteru City zagrał znakomite podanie do Harry'ego Kane'a, a napastnik Tottenhamu wygrał pojedynek z Georgijem Buszczanem i otworzył wynik spotkania. Podczas gdy była to piąta bramka drużyny angielskiej w tym turnieju, Raheem Sterling może się już pochwalić trzema golami i asystą.

Anglia niemal w stu procentach kontrolowała wydarzenia w pierwszej połowie, a przy bierności Ukrainy powodowało to niezbyt okazałe widowisko na Stadio Olimpico. Po kwadransie gry stratę Anglików na własnej połowie próbował wykorzystać Roman Jaremczuk, ale jego płaski strzał obronił Jordan Pickford. Anglia odpowiedziała najpierw uderzeniem z dystansu Declana Rice'a, a następnie znakomitą sytuacją Jadona Sancho, ale strzały obu zawodników odbił Buszczan.

Duńczycy nie dali sobie tego wyrwać! Mają półfinał Euro 2020! Czekają na rywalaDuńczycy nie dali sobie tego wyrwać! Mają półfinał Euro 2020! Czekają na rywala

W 35. minucie gry Andrij Szewczenko musiał zdjąć z boiska kontuzjowanego stopera Siergieja Krywcowa, a że wstawił środkowego pomocnika Wiktora Cygankowa, to jego zespół przeszedł na ustawienie 4-3-3 i to nieco ożywiło poczynania Ukraińców. Brakowało im jednak dokładnego ostatniego podania, przez co w pierwszej połowie stać ich było jeszcze jedynie na niecelne uderzenie z daleka Mykoli Szaparenki.

Zabójczy początek drugiej połowy w wykonaniu Anglików

Początek drugiej części gry pozbawił Ukrainę jakichkolwiek złudzeń. Już w 47. minucie Luke Shaw dośrodkował z rzutu wolnego na głowę Harry'ego Maguire'a, a ten z bliska podwyższył na 2:0. Taki wynik utrzymał się zaledwie przez trzy minuty, bo po tym czasie ponownie, tym razem w kontrataku, ze świetnej strony pokazał się Shaw, który zacentrował na środek pola karnego, gdzie na piłkę czekał Harry Kane i strzałem głową zdobył swoją drugą bramkę w tym spotkaniu.

Po godzinie gry czwartego gola dołożył Jordan Henderson, dla którego było to pierwsze trafienie w reprezentacji, w 62. występie w narodowych barwach. Henderson wykorzystał dobre dośrodkowanie z rzutu rożnego Masona Mounta i, tak jak poprzednicy, głową pokonał Buszczana.

Cristiano Ronaldo i Patrik SchickTak wygląda klasyfikacja strzelców Euro! Dwóch piłkarzy ma 5 goli, ale lider jest tylko jeden

Nic więcej już w tym meczu się nie wydarzyło, a ostatnie pół godziny było oczekiwaniem na ostatni gwizdek sędziego. Anglia pokonała Ukrainę aż 4:0 i została ostatnim półfinalistą Euro 2020. W środę, 7 lipca, drużyna Garetha Southgate'a zmierzy się z Danią. Wcześniej, we wtorek 6 lipca, Włochy zagrają z Hiszpanią - oba mecze rozpoczną się o 21 na londyńskim Wembley, gdzie zostanie rozegrany również finał.

1/4 finału Euro 2020: Ukraina - Anglia 0:4 (0:1)

Bramki: Kane 4', 50', Maguire 47', Henderson 63'

Ukraina: Buszczan - Zabarnyj, Krywcow (35' Cygankow), Matwijenko - Karawajew, Sydorczuk (64' Makarenko), Zinczenko, Szaparenko, Mykolenko - Jarmolenko, Jaremczuk.

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw (65' Trippier) - Rice (57' Henderson), Phillips (65' Bellingham) - Sancho, Mount, Sterling (65' Rashford) - Kane (73' Calvert-Lewin).