UEFA zakazała tęczy w dwóch krajach Euro 2020. "Tupet i fałsz nie zna granic"

UEFA poprosiła swoich sponsorów, aby podczas meczów Euro 2020 w Rosji i Azerbejdżanie ci nie używali reklam z elementami tęczy jako wsparcia dla środowiska osób LGBT. Sprawa wyszła na jaw za sprawą Volkswagena, który nazwał tę prośbę "godną ubolewania".

"Ze względu na obawy UEFA odnośnie ram prawnych dotyczących obiektów w Rosji i Azerbejdżanie, związek poinformował nas, że nie będzie możliwe umieszczanie reklam w kolorach tęczy na billboardach w Sankt Petersburgu i Baku – napisał koncern w wiadomości wysłanej do AFP. Mimo tego UEFA poinformowała, że "wspiera wszelkie działania na rzecz tolerancji i szacunku".

Zobacz wideo Oceniamy sędziowanie na Euro. "On robił błędy, które nie podlegają weryfikacji VAR"

Gwiazda wkurza Mbappe i kolegów. Gwiazda wkurza Mbappe i kolegów. "Jest nie do zniesienia". Francja wrze po klęsce na Euro

W komunikacie dodano, że firma "żałuje", że UEFA podjęła taką decyzję. Koncern chciał "wysłać wyraźny sygnał na rzecz różnorodności". Tęczowe reklamy będą mogły za to pojawiać się w Rzymie i Londynie przez resztę turnieju. W Sankt Petersburgu zaplanowano mecz Szwajcarów z Hiszpanami, a w Baku Czesi zagrają ze Szwajcarią.

LSVD, główne stowarzyszenie osób homoseksualnych w Niemczech, mocno skrytykowało takie działanie UEFA. "Tupet i fałsz UEFA nie ma granic. Przez takie akcje zdradza ona nie tylko społeczność LGBT w Rosji i Azerbejdżanie, ale w całej Europie. Po raz kolejny podczas Euro jest jasne, że zapewnienia UEFA o wspieraniu różnorodności i integracji, to puste słowa i hipokryzja".

O tym, jak decyzja UEFA działa w praktyce, widać podczas piątkowych meczów Euro 2020. Po lewej jest pokazana wersja reklamy w Monachium (gdzie rozgrywany jest mecz Belgia - Włochy), a z prawej w Petersburgu (gdzie Hiszpania pokonała po karnych Szwajcarię).

Kontrowersje wokół tęczy na Euro 2020

Nie po raz pierwszy tęcza wzbudza kontrowersje podczas Euro 2020. UEFA wszczęła postępowanie przeciwko Manuelowi Neuerowi, który na mecze reprezentacji Niemiec wychodził z tęczową opaską kapitańską. Była ona nieregulaminowa, ale bramkarz Niemiec uniknął kary. Europejska centrala uznała, że nie ukarze bramkarza, bo ten użył symbolu w "słusznej sprawie".

Głośno było też o chęci podświetlenia stadionu w Monachium na tęczowo przy okazji meczu Niemców z Węgrami. Miał być to wyraz wsparcia dla osób LGBT z tego kraju, w którym niedawno wprowadzono kontrowersyjne prawo zakazujące "propagandy LGBT" w szkołach. Tu jednak UEFA postawiła veto twierdząc, że jest to gest polityczny. Konto europejskiej centrali na Twitterze zmieniło za to swoje profilowe na tęczowe. A na trybunach pojawiło się mnóstwo tęczowych flag, którymi machali kibice.

Legia Warszawa poznała rywala w eliminacjach do LMEkstraklasa jak Liga Mistrzów. Istotna zmiana w rozgrywkach

Taka decyzja UEFA oznacza, że tęcza nie będzie zakazana w trzech pozostałych miastach goszczących mecze Euro 2020: to niemieckie Monachium (gdzie odbędzie się mecz Belgia - Włochy), włoski Rzym (Ukraina - Anglia) i angielski Londyn, gdzie rozegrane zostaną półfinały oraz finał.

Więcej o: