Tragedia Eriksena otworzyła wrota wielkiej kariery jego zastępcy. 20-latek zagrał trzy mecze

Mikkael Damsgaard został najbardziej rozchwytywanym zawodnikiem w Europie dzięki Euro 2020. Piłkarz, który 3 lipca skończy 21 lat, wskoczył do pierwszej jedenastki, gdy trener Kasper Hjulmand zmienił ustawienie drużyny po tym, jak z udziału w turnieju został wykluczony Christian Eriksen.

Barcelona, AC Milan, Tottenham, Leeds United, Leicester, West Ham - tę listę można by ciągnąć dalej. Mikkael Damsgaard, który w meczu z Belgią wybiegł w pierwszej jedenastce Danii dopiero po raz trzeci w swojej karierze, został najbardziej rozchwytywanym zawodnikiem spośród piłkarzy na Euro 2020.

Zobacz wideo

20-latek poderwał kibiców i zainspirował drużynę

Dwudziestolatek pokazał się ze znakomitej strony. Jest napędem ofensywnych akcji Duńczyków. Strzelił piękną bramkę w meczu z Rosją, która poderwała kibiców z miejsc i dała drużynie nadzieję na awans do 1/8 finału. Przy okazji ustanowił rekord. Został najmłodszym w historii strzelcem gola dla Danii w wielkim turnieju piłkarskim (20 lat i 353 dni), a także - przede wszystkim według angielskich gazet – pierwszym zawodnikiem urodzonym w XXI wieku, który zdobył gola na Euro. To stwierdzenie budzi u nas kontrowersje, bo historycy XXI wiek liczą od 1 stycznia 2001 r., a nie od 2000. 

Marcus Danielson i brutalny faul na Artemie Besedinie. Euro 2020 Źródło: TVP SPORT TRANSMISJABandycki faul na Euro 2020 skończył się dramatycznie. A to jeszcze nie jest finalna diagnoza

W spotkaniu z Walią o ćwierćfinał Damsgaard popisał się asystą.

Trzy mecze i cen Damsgaarda wzrosła o 300 procent

Niespełna 10 miesięcy temu Damsgaard przeszedł z duńskiego Nordsjaelland do Sampdorii Genua za 6,5 mln euro. Po sezonie w Serie A jego cena wzrosła do kilkunastu milionów, a teraz po zaledwie trzech występach w Euro 2020 mówi się, że będzie kosztował dwa – trzy razy więcej. Mówi się nawet o 50 mln euro

Damsgaard zaimponował, że mimo młodego wieku uniósł na swoich barkach zadanie zastąpienia Christiana Eriksena, który podczas pierwszego meczu z Finlandią upadł i był reanimowany. Zawodnik Interu został odwieziony do szpitala, a teraz wraca do zdrowia w domu.  

Marcus Danielson i brutalny faul na Artemie Besedinie. Euro 2020 Źródło: TVP SPORT TRANSMISJADramat Biesiedina! Już jest oficjalna diagnoza po bandyckim faulu na Euro 2020

- Christian Eriksen jest najlepszym zawodnikiem z jakim grałem. Jest dla mnie inspiracją. Obserwowałem wielokrotnie jak gra, zwracałem uwagę, jak szuka przestrzeni i próbowałem go naśladować w niektórych elementach gry – powiedział Damsgaard podczas konferencji prasowej kadry Danii. Podkreślił jednak, że jest innym typem zawodnika niż Eriksen: - Ja jestem bardziej skrzydłowym, a on jest bardziej pomocnikiem. Staram się grać własnym stylem i szukać luk w obronie, łączyć pomoc z atakiem. Nie myślę za dużo o porównaniach - dodał Duńczyk. 

Damsgaard był zaskoczony, że zagra w pierwszym składzie

Zawodnik Sampdorii przyznał jednak, że było dla niego niespodzianką, gdy dowiedział się, że zagra w meczu z Belgią od pierwszej minuty. - Byłem zaskoczony, ponieważ wcześniej nie grałem dużo, więc nie liczyłem na występ. Byłem jednak gotowy, by skorzystać z okazji – powiedział.  

O wielkim zaskoczeniu mowy być jednak nie może. Trener Hjumland doskonale zna talent Damsgaarda. To pod jego okiem zawodnik startował do piłkarskiej kariery w Nordsjaelland. - To on sprawił, że jestem profesjonalnym zawodnikiem. Wiele dla mnie nauczył i wiele dla mnie znaczy. Znam styl gry, który on preferuje i to mi bardzo pomogło - powiedział Damsgaard. 

Rosjanin pojawił się w sektorze UkraińcówRosjanin pojawił się w sektorze ukraińskich kibiców. Zaczęło się od zdjęć, aż tu nagle...

W ostatnim sezonie zagrał w 35 meczach Serie A i dwóch spotkaniach Pucharu Włoch. Strzelił dwa gole. W kadrze rozegrał sześć meczów i zdobył trzy gole.

Mecz Czechy - Dania, którego stawką będzie awans do półfinału Euro 2020, odbędzie się w niedzielę. Początek spotkania o 18:00. Relacja na żywo w Sport.pl.

Więcej o: