Tak selekcjoner reprezentacji Francji skomentował sensacyjne odpadnięcie z Euro 2020

- Gdy wygrywamy, to zasługa piłkarzy, a gdy idzie gorzej, to moja wina - mówi Didier Deschamps, selekcjoner reprezentacji Francji po sensacyjnej porażce mistrzów świata w 1/8 finału Euro 2020 ze Szwajcarią (3:3, 4:5 po karnych).

Cóż to był za mecz! Szwajcarzy do przerwy prowadzili po golu Harisa Seferovicia, a w 55. minucie dostali wymarzoną szansę na podwyższenie wyniku. Do rzutu karnego podszedł Ricardo Rodriguez, ale jego strzał obronił Hugo Lloris. I wtedy Francja wróciła do gry: już cztery minuty później prowadziła 2:1 po dwóch golach Karima Benzemy, a na kwadrans przed końcem cudownego gola z dystansu strzelił Paul Pogba. I chyba wtedy Francuzi uwierzyli, że to koniec meczu i mają już awans - ale Szwajcarzy mieli inne zdanie. Kontaktową bramkę w 81. minucie zdobył Seferović, a w 90. na 3:3 trafił Mario Gavranović! Ostatecznie Szwajcarzy wygrali 5:4 po rzutach karnych, wyrzucając z turnieju mistrzów świata i największych faworytów tegorocznego Euro.

Didier Deschamps: Nikt nie może niczego zarzucać Mbappe

- Zrobiliśmy co trzeba, by objąć prowadzenie 3:1. Ale wtedy pokazaliśmy słabość, co się nam nie zdarzało. Porażka po karnych jest zawsze okrutna dla zespołu - powiedział Deschamps w rozmowie z francuską telewizją TF1.

Jako jedyny w serii karnych pomylił się Kylian Mbappe, którego strzał obronił Yann Sommer. - Kylian jest niesamowicie smutny, tak samo jak i pozostali piłkarze. Ale nikt nie może mu niczego zarzucać, bo wziął na siebie odpowiedzialność, podchodząc do piątego karnego - dodał trener Francuzów i nie chciał odpowiadać na pytania związane z jego przyszłością (jego kontrakt wygasa po przyszłorocznych mistrzostwach świata w Katarze). - Zespół jest zjednoczony i solidarny. Gdy wygrywamy, to zasługa piłkarzy, a gdy idzie gorzej, to moja wina, tak myślę. Ale piłkarze są ze mną.

BenzemaPiłkarska poezja! Bramka fenomenalna, ale to przyjęcie nieziemskie! [WIDEO]

Francuzi "nie szukają wymówek" po odpadnięciu z 1/8 finału Euro 2020

- Nie szukamy wymówek. Możemy żałować tego wyniku, bo prowadziliśmy 3:1. W ostatnich latach wiedzieliśmy, jak zamykać mecze. W tym spotkaniu przeżyliśmy wszystko, taki futbol można kochać. Ale dwa gole stracone w ostatnim kwadransie naprawdę nas zabolały - powiedział Hugo Lloris, który w trakcie meczu obronił rzut karny wykonywany przez Ricardo Rodrigueza.

- To ogromne rozczarowanie. Pierwszą połowę kompletnie spapraliśmy. Potem dobrze radziliśmy sobie w drugiej, ale zostawiliśmy rywalom miejsce, dzięki czemu wrócili do gry. Rzuty karne to loteria. Mogliśmy strzelić gola w dogrywce, jako że mieliśmy na to szanse - dodał Raphael Varane.

Hiszpania w meczu z Chorwacją na Euro 2020.Hiszpania i Szwajcaria grają dalej! Jak wygląda drabinka turniejowa po poniedziałkowych meczach?

Francuzi to trzeci mistrz świata, który został wyeliminowany z Euro po rzutach karnych. Jednocześnie Szwajcaria przerwała serię 11 kolejnych wielkich turniejów, w których nie była w stanie awansować do ćwierćfinału - to była najdłuższa taka seria wśród europejskich zespołów, które przynajmniej raz awansowały do ćwierćfinału (po raz ostatni zagrała w tej fazie na MŚ 1954, które sama organizowała). - Jestem w szoku. Pokazaliśmy odwagę, serce, zostawiliśmy wszystko na boisku. Odrobienie dwóch bramek straty z mistrzami świata to coś niesamowitego, a potem wygrana w rzutach karnych... Nie mogę być bardziej dumny ze sposobu, w jaki to wygraliśmy - powiedział Yann Sommer, bramkarz Szwajcarii, który obronił karnego Mbappe.

Szwajcaria kontra Hiszpania o półfinał Euro 2020

W nagrodę Szwajcaria zagra w sobotnim ćwierćfinale Euro 2020 z Hiszpanią, która po równie emocjonującym meczu pokonała Chorwację 5:3 po dogrywce. Zwycięzca tej pary zagra w półfinale ze zwycięzcą pary Belgia - Włochy (oba mecze w piątek). W drugiej części drabinki w ćwierćfinale zagrają Dania - Czechy oraz zwycięzcy wtorkowych spotkań 1/8 finału: Anglia - Niemcy i Szwecja - Ukraina.

Wyraź piłkarskie emocje na ogromnym ekranie w Warszawie

Euro dla Polski się już skończyło, ale nie dla polskich kibiców. Wejdź na muralnazywo.pl, napisz, komu kibicujesz, oceniaj mecze i typuj faworytów aż do samego finału, a my spośród przesłanych haseł każdego dnia wybierzemy najlepsze i umieścimy je na największym ekranie LED w Warszawie przy placu Unii Lubelskiej oraz na stronie muralnazywo.pl. Uwaga! Ekran aktualizujemy codziennie i nie możemy się doczekać tego, co wymyślicie.